Życie kulturalne w Ostaszewie umarło. Tak wyglądają wnętrza po pożarze biblioteki [ZDJĘCIA]

Box2 Łysomice
Fot. nadesłane

Trwa szacowanie strat po wczorajszym pożarze w budynku ostaszewskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Na miejscu pracowało 6 zastępów straży pożarnej, a później mieszkańcy, którzy wynosili z obiektu książki i meble.

Ogień wybuchł między stropem a dachem. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przyczyną jego pojawienia była wadliwa instalacja elektryczna. Wszystko prawdopodobnie rozpoczęło się przy pracującej klimatyzacji.

REKLAMA

– W chwili pożaru na terenie przylegającym do biblioteki odbywał się festyn – mówi Marzena Lewandowska, sołtys Ostaszewa. – Mimo szybkiej reakcji, spalił się cały sufit. Do wymiany jest dach i duża część księgozbioru. To, co znajdowało się w bibliotece, zostało zamoczone w trakcie akcji gaśniczej. Wczoraj umarło życie kulturalne w Ostaszewie. Biblioteka stanowiła bowiem samo centrum wsi.

Obecnie placówka przeniesiona została do budynku Szkoły Podstawowej w Ostaszewie. W przyszłym tygodniu zaś znajdzie się w świetlicy, sąsiadującej ze spalonym wnętrzem. Jednak zgodę na to wydać musi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, ponieważ z wełny mineralnej w spalonym obiekcie, wydziela się substancja trująca.

– Przeglądamy wszystkie książki i staramy się część z nich wysuszyć, uratować – dodaje Marzena Lewandowska. – Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie oszacować strat, wiemy jednak, że czeka nas zakup książek.

Z pomocą przy odbudowie biblioteki i zbiorów przyjdzie samorząd gminy Łysomice. Bibliotekarki oraz sołtys zwracają się również z prośbą do mieszkańców gminy, powiatu toruńskiego i Torunia.

– Chcielibyśmy sporządzić listę książek, które cieszyły się największą popularnością i spróbować je jak najszybciej zdobyć – dodają osoby związane z biblioteką. – Są to przede wszystkim szkolne lektury i bestsellery. Z wielką radością przyjmiemy też każdą inną książkę, którą mieszkańcy zechcą nam podarować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *