Zwolnienie ze składek także dla zadłużonych firm. Kto może skorzystać?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

O zwolnienia ze składek ZUS mogą ubiegać się firmy, które miały zaległości na koniec grudnia 2019r. poniżej 12 miesięcy, czyli w sytuacjach, kiedy nie były uregulowane należności przez 3 lub 6 miesięcy.

Firmy, których zadłużenie było równe 12 miesiącom lub dłuższe, także mają szansę na zwolnienia – o ile podpisały wcześniej umowę z ZUS-em o rozłożenie go na raty. Te, które takiej umowy nie mają, a zadłużenie było co najmniej 12-miesięczne, ze zwolnienia skorzystać nie mogą.

REKLAMA

– Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek, stanowi pomoc publiczną. Tym samym pomoc może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji, ale dopiero później napotkał trudności z powodu epidemii COVID-19 . Z pomocy może skorzystać przedsiębiorca, który wprawdzie miał na 31 grudnia 2019 r. zadłużenie za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie długu na raty – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Stan rozliczeń z tytułu składek nie ma znaczenia w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, ubiegających się o świadczenie postojowe.

Od początku kwietnia za sprawą tarczy antykryzysowej część firm zyskała prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. Są to firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych do 9 osób, ale też przedsiębiorcy płacący składki tylko za siebie z przychodem do kwoty 15 681 zł. Zwolnieniami objęto także duchownych.

– Dzięki wprowadzonym zmianom w tarczy 2.0. więcej osób i firm będzie miało prawo do zwolnienia ze składek.  Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne. A przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych. A w przypadku spółdzielni socjalnych nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń – wyjaśnia Krystyna Michałek.

– Co ważne za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych zwolnieniu będą podlegać składki od najniższej podstawy ich wymiaru – dodaje rzeczniczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *