Zwierzęta zgłosisz przez internet. Platforma IRZplus

ARiMR
fot. Łukasz Piecyk

Z uwagi na trwającą epidemię wprowadzono wiele ograniczeń w instytucjach czy urzędach, które mogą znacząco wpłynąć na załatwianie spraw. Brak możliwości osobistego kontaktu wymusza niekiedy kontakt jedynie drogą elektroniczną, co jest wynikiem dbania o bezpieczeństwo. Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podjęła odpowiednie kroki, mając na uwadze zdrowie beneficjentów i własnych pracowników.

Biura Powiatowe oraz Oddział Regionalny ARiMR wprowadziły pewne ograniczenia, które uniemożliwiają załatwianie spraw przy osobistej wizycie. Są jednak inne możliwości – posiadacze zwierząt gospodarskich, chcący załatwić sprawę, mogą to zrobić za pośrednictwem Portalu IRZplus. 

IRZplus dostępny jest od 2018 r. Korzystanie z Portalu niesie za sobą dwojakie korzyści. Z jednej strony jest on miejscem gromadzenia informacji o hodowanych krowach, kozach, świniach czy owcach. Z drugiej – to platforma, dzięki której w łatwy sposób można zgłaszać zwierzęta do rejestru, informować ARiMR o ich przemieszczeniach, wnioskować o numery kolczyków i paszporty, a także ich duplikaty. A to wszystko bez konieczności wizyty w Biurach Powiatowych lub wysyłania dokumentów pocztą.

Korzystając z Portalu IRZplus, można skorzystać z szeregu możliwości pomagających w wywiązywaniu się z obowiązków narzucanych przez przepisy o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Można m.in. zarejestrować siedzibę stada, wyszukać jej stan na wybrany dzień, poprawić dokument zgłoszenia cofniętego z Agencji czy złożyć korektę zgłoszenia zaproponowanego przez ARiMR. Dodatkowo możliwa jest akceptacja kolejnych propozycji zgłoszeń sprzedaży zwierząt do rzeźni lub padnięcia zwierzęcia, jeśli inne podmioty złożą zgłoszenia za pośrednictwem IRZplus.

Uprawnienia do aplikacji można również nadać pracownikowi właściciela stada, dzięki czemu będzie mógł składać zgłoszenia, drukować listę zwierząt, zdarzeń, ale też dokumenty składane w Portalu. Dane będzie też mógł zapisywać na swoim komputerze. Od marca istnieją też możliwości zgłoszenia oznakowania lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym lub przemieszczenia lochy z takim numerem, a także przeglądania dotyczących jej danych. 

Pracownicy Biur Powiatowych ARiMR oferują telefoniczne wsparcie w razie potrzeby udzielenia wskazówek, porad i pomocy związanej z poruszaniem się po Portalu IRZplus. Dodatkowych informacji zasięgnąć można również na stronie internetowej www.arimr.gov.pl w zakładce IRZ. 

Jak skorzystać z Portalu IRZplus? Dostęp można uzyskać z wykorzystaniem loginu oraz hasła do e-WniosekPlus. Należy otworzyć stronę internetową Portalu IRZplus, wpisując w przeglądarkę internetową na swoim komputerze adres irz.arimr.gov.pl, lub wejść w zakładkę IRZ na stronie agencyjnej ARiMR www.arimr.gov.pl i nacisnąć niebieskie kafle Portalu IRZplus. Po zapoznaniu się i zaakceptowaniu informacji dotyczących przechowywania danych osobowych RODO oraz informacji o wykorzystywaniu cookies, w oknie logowania pojawią się ważne informacje, które również należy przeczytać. W oknie logowania trzeba wpisać login i hasło dostępu do e-WniosekPlus i odpowiedzieć „Tak” na pojawiające się pytanie o rozszerzenie uprawnień do Portalu IRZplus. Po zalogowaniu można szybko i wygodnie składać dokumenty IRZ przez internet. Na stronie ARiMR w zakładce IRZ zamieszczona jest instrukcja użytkownika Portalu IRZplus – można tam zajrzeć w przypadku, gdy pojawią się wątpliwości. W razie pytań można je nadsyłać drogą mailową na adres zadajpytanie@arimr.gov.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *