ZUK Łysomice apeluje o racjonalne gospodarowanie wodą. “Zużycie wzrosło o 100 proc.”

Box2 Łysomice Wiadomości
Podlewanie trawy wężem ogrodowym
Zużycie wody w gminie Łysomice wzrosło o 100 proc. Fot. ilustracyjne / Unsplash

Łysomicki Zakład Usług-Komunalnych wystosował komunikat do wszystkich odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych z gminy Łysomice. Chodzi o wykorzystywanie wody do takich celów, jak podlewanie ogródków.

Gmina Łysomice apeluje do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody i ograniczenie do niezbędnego minimum wykorzystywania wody na cele inne niż socjalno-bytowe.

REKLAMA

– Ilość wody, którą możemy przesyłać systemem wodociągowym, jak i jej wydobycie, uzdatnianie i przepompowywanie jest ograniczona – wyjaśnia Zdzisław Gawroński, prezes zarządu ZUK Łysomice. – W ostatnim okresie zużycie wody wzrosło o 100 proc . Można założyć, że ilość wody wykorzystywanej do celów socjalno-bytowych nie zwiększyła się, natomiast z całą pewnością duże rozbiory wody powodowane są przez podlewanie trawników i ogrodów.

Mieszkańcy muszą przygotować się na czasowe utrudnienia.

– W najbliższym czasie nie prognozuje się opadów deszczu, w związku z czym mogą występować na sieci obniżenia ciśnienia wody lub też przerwy w jej dostawie – podsumowuje Zdzisław Gawroński.

2 thoughts on “ZUK Łysomice apeluje o racjonalne gospodarowanie wodą. “Zużycie wzrosło o 100 proc.”

 1. Deszczu nie ma a ja mam czekać aż wszystko uschnie?
  Fakt ciśnienie jest tragiczne, woda nawet ledwo napełnia spłuczkę
  Ale i w zimę ciśnienie w sołectwie Różankowo to kpina
  Zróbcie coś
  W ogóle na wsi Różankowo rury od wody stare żeliwne, zakamienione i w opłakanym stanie
  Nic z tym nie robią a kasę biorą
  Kiedy się za to zabierzecie?

 2. A miało być lepiej. Wielka modernizacja hydroforni w Gostkowie w 2019r. za niebagatelna kwotę 4,7mln zł. miała rozwiązać problem z woda a jednak tak się nie stało.Prezes zarządu ZUK Łysomice w lipcu 2019r.pięknie opowiadał w ,,Poza Toruń” co to nie zrobiono a że jakość wod będzie nieporównywalnie lepsza , wydajność stacji wzrosła znacznie a przede wszystkim ciśnienie to będzie 4,2 bar w ciągu dnia i 3,7 bara nocą a przed modernizacją odpowiednio 1 do 2,5 bara. a wyszło jak zawsze wielka lipa bo praktycznie jeszcze nie ma połowy maja a już z komunikatem ZUK Gostkowo występuje do mieszkańców ,,o racjonalne gospodarowanie wodą” i ogranicza dostawę wody zmniejszając ciśnienie. Liczba mieszkańców w Gminie Łysomice w latach 2019 a kwiecień 2021 wzrosła o 1274 osoby ( wg ogólnie dostępnych danych) i nikt nie pomyślał zapewne w czasie modernizacji hydroforni o nowych studniach głębinowych bo tam jest woda tak potrzebna mieszkańcom gminy. Gmina chce się rozwijać zachęca do tego inwestorów, liczba mieszkańców też będzie przybywała a więc same apele Prezesa do ograniczenia zużycia wody nie wystarczą. Czas najwyższy aby włodarze naszej Gminy pochylili się nad tym problemem jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.