Zrób to sam! Warsztaty w bibliotece

Box2 Łysomice

Chcielibyście własnoręcznie wykonać stroik świąteczny, biżuterię lub kosmetyki z naturalnych składników? Odwiedzajcie filie Gminnej Biblioteki Publicznej!

Od kilkunastu lat Gminna Biblioteka Publiczna w swoich filiach (Turzno, Lulkowo, Ostaszewo, Gostkowo, Zakrzewko i Kamionki Duże) organizuje bardzo interesujące warsztaty dla wszystkich mieszkańców – niezależnie od wieku, płci, dotychczasowych doświadczeń i posiadanych umiejętności. Zajęcia są całkowicie bezpłatne.

REKLAMA

–Teraz jesteśmy w trakcie warsztatów „Dylematy między kawą a herbatą”, poszerzających wiedzę na temat tych trunków. Zajęcia prowadzi Agnieszka Siejka, przedstawicielka Fundacji VERDA z Torunia. Pani Agnieszka opowiada o tradycji i historii parzenia kawy i herbaty. W ramach warsztatów przewidziana jest degustacja i nauka parzenia kawy z kardamonem. Będziemy smakować też smakołyków kuchni orientalnej –opowiada dyrektorka biblioteki Agnieszka Ziemba.

Pierwsze spotkania z tego cyklu odbyły się już w następujących miejscowościach: Lulkowo, Gostkowo, Kamionki Duże i Turzno. Jednak mieszkańcy gminy, którzy przegapili te okazje, mogą wziąć udział w spotkaniach w kolejnych terminach (18.11 – Zakrzewko, 19.11 – Łysomice). Wszystkie spotkania zaczynają się o godz. 16.45 i trwają około 1,5h.

Warsztaty są tematycznie powiązane z określonym czasem, w którym się odbywają, lub porami roku.

– Od kilku lat zawsze przed 1 listopada prowadzimy warsztaty wykonywania wiązanek na groby. Z kolei w okresach przedświątecznych uczestnicy mają możliwość własnoręcznie skomponować własne stroiki, stosownie do danej okazji – bożonarodzeniowe lub wielkanocne. Prosimy wtedy jedynie o przyniesienie gałązek bukszpanu czy drzewek iglastych, pozostałe materiały zapewniamy sami– mówi Ziemba.

Poza okolicznościowymi warsztatami biblioteka regularnie oferuje zajęcia dla dzieci, np. ze scrapbookingu (sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi), wykonywania lizaków, mydełek czy świec żelowych. Pojawiają się też tematy o walorze edukacyjnym, np. „wtórne życie odpadów”, zachęcające do recyclingu i ochrony środowiska.

– Całoroczny plan warsztatów określany jest na początku roku we współpracy z Justyną Paczkowską, specjalistką ds. kultury i promocji w Urzędzie Gminy. Jednak uczestnicy warsztatów również mają duży wpływ na kształtowanie programu. Tych, którzy nas odwiedzają, pytamy,jaką tematyką są zainteresowani. Ustalając tematy na cały rok, kierujemy się głosem naszych uczestników. Na przykład był czas mody na decoupage, wtedy było duże zainteresowanie właśnie tą formą twórczości plastycznej.Od jakiegoś czasu technika decoupage przestała być „na topie”, ale są inne pomysły. Atrakcyjność takich warsztatów polega w dużej mierze na tym, że przygotowany wyrób – czy to świąteczny stroik, krem do peelingu, czy kule do kąpieli – można zabrać ze sobą do domu, mieć na pamiątkę czy wręczyć bliskim jako wyjątkowy upominek –zachęca Ziemba.

Biblioteka przy organizacji warsztatów pracuje głównie z dwoma podmiotami –wspomnianą Fundacją VERDA oraz Stowarzyszeniem Odnowy Wsi Aktywnej „SOWA”. Biblioteka zaprasza też do udziału w roli prowadzących uzdolnione plastycznie bibliotekarki z gminy.

Na warsztaty wracają te same osoby, ale zawsze pojawia się ktoś nowy. Choć zajęcia są otwarte dla wszystkich, 90 proc.uczestników to kobiety. Podobnie jak na Uniwersytecie Trzeciego Wieku– zauważa Ziemba. – Na naszych warsztatach nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Zależy nam, żeby to były spotkania łączące pokolenia –podkreśla dyrektorka.

Wszystkie warsztaty finansuje Urząd Gminy.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona do 20 miejsc. Obowiązują zapisy –telefonicznie: (56) 678 31 52 lub mailowo:bibliotekalysomice@wp.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *