#zostańwdomu. Policja przypomina o karach za łamanie kwarantanny

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Policja przeprowadza codzienne kontrole osób zakwalifikowanych do kwarantanny. Za jej złamanie grożą wysokie kary. Osób przybywających w kwarantannie stale przybywa, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie obowiązku pozostania w miejscu jej odbywania.

Pozostanie w domach jest jedną z broni w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią. W mediach społecznościowych coraz większą popularność zdobywa #zostańwdomu. Do licznych apeli dołączyła się także policja, przestrzegając przed karami, jakie grożą za naruszenie obowiązku kwarantanny domowej. Poddane jej osoby znajdują się pod ścisłym nadzorem – przynajmniej raz w ciągu dnia są kontrolowane przez policjantów. Sprawdzane jest zarówno to, czy są obecne w miejscu odbywania kwarantanny, jak i to, czy nie potrzebna im pomoc. Funkcjonariusze przekazują zebrane dane służbom sanitarnym i wojewodzie.

REKLAMA

Zdarzają się także przypadki, kiedy sąsiedzi osób poddanych kwarantannie zgłaszają podejrzenia jej łamania, co jest sprawdzane przez mundurowych. Osoby nie stosujące się do obowiązku są jednak na szczęście w mniejszości. Warto przypomnieć, że ograniczenia ciążą również na przedsiębiorcach. Lokale wymienione w ustawach i rozporządzeniach będą zamykane, a wobec łamiących kwarantannę wyciągane konsekwencje prawne oraz finansowe.

Policja apeluje o rozsądek i rozwagę oraz o przestrzeganie zasad i dostosowanie się do obostrzeń. Jest to z jednej strony obowiązek prawny, ale drugiej – również społeczny. Łamanie przepisów podlega surowym karom.

O osobach nieprzestrzegających kwarantanny policja informuje służby sanitarne, które mogą nałożyć na nie karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Dodatkowo, policja będzie mogła nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Jeśli natomiast osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, może jej grozić kara nawet roku pozbawienia wolności.

Właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń również poniosą konsekwencje. W ich przypadku może to być nawet do 8 lat pozbawienia wolności lub do 500 zł kary, w zależności od stopnia przewinienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.