Żołnierze z Teksasu znów w Toruniu. Kolejna zmiana amerykanów

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Żołnierze 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych rozpoczęli służbę w ramach 7. zmiany polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve. Obecność amerykanów w Toruniu ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego NATO na wschodniej flance. W ubiegłym tygodniu z dowództwem batalionu spotkał się marszałek województwa Piotr Całbecki.

1. Batalion 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w Toruniu stacjonuje już po raz drugi. Poprzednio amerykanie byli tu w 2018 roku. Tym razem z Fort Hood w Teksasie przybyło 450 żołnierzy, którzy w ramach swojej zmiany pozostaną w regionie do sierpnia. W ubiegłym tygodniu dowództwo batalionu spotkało się z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

REKLAMA

– Mieć u boku takich sojuszników naprawdę wiele znaczy. Nasza współpraca była dotąd bardzo owocna. Nasi amerykańscy przyjaciele, dzięki udziałowi w uroczystościach patriotycznych i okolicznościowych spotkaniach, stali się częścią naszej społeczności – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

Żołnierze z Teksasu ćwiczą na toruńskim poligonie, zwiedzają też region i poznają polską kulturę. Współpracują także z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Toruniu. W szczycie pandemii żołnierze służby medycznej odbywali praktyki na oddziale ratunkowym lecznicy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *