Zniesienie obostrzeń. Jak działa parafia w Chełmży?

Box2 Chełmża
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

20 kwietnia poluzowana została część rządowych obostrzeń mających przeciwdziałać szalejącej pandemii. Złagodzenie zakazów dotyczy także kościołów, które odzyskały część swobód. Jak wygląda sytuacja w chełmżyńskiej parafii?

Najważniejszą zmianą jest liczba osób mogących uczestniczyć bezpośrednio w mszy. Do tej pory do kościołów wejść mogło maksymalnie 5 osób, nie licząc tych, które zaangażowane są w jej poprowadzenie. Obowiązująca obecnie norma dopuszcza 1 osobę na 15 m², co znacznie zwiększa możliwość obecności wiernych w czasie obrzędów religijnych. W przypadku chełmżyńskiej parafii do bazyliki będzie mogło więc wejść nawet 80 osób, a z kolei kościół św. Mikołaja przyjmie w jednym czasie do 35 wiernych. Kaplica w Bielczynach może przyjąć do 8 osób, a w Skąpem – do 12. 

REKLAMA

Wstęp do bazyliki na msze odbywa się przez zakrystię. Warto pamiętać, że w jej trakcie obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Te można odsłonić jedynie podczas przyjmowania Komunii, ze szczególną uwagą na to, by nie dotykać z zewnątrz tkaniny osłaniającej twarz.

Zwiększenie liczby osób mogących wejść do kościołów wpłynie na liczbę transmitowanych dotychczas mszy. Online zobaczymy już tylko niedzielną sumę parafialną o godz. 9.30 oraz codzienny różaniec z kaplicy w Domu Marii.

Sakrament pokuty sprawowany jest tylko podczas dyżurów. W dni powszednie odbywają się one w godz. od 8.30 do 9.30 oraz od 18.30 do 19.30. Wyjątkiem jest tu msza pogrzebowa. Ponadto istnieje możliwość umówienia się na spowiedź w innym czasie. Spowiadając się, również należy pamiętać o obowiązku zakrywania twarzy. Szczegółowe informacje o spowiedzi można znaleźć w gablocie ogłoszeń w bazylice oraz na stronie internetowej i profilu facebookowym parafii. Wciąż udzielane są również chrzty.

W przypadku uroczystości pogrzebowych w ceremonii na cmentarzu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, nie licząc duchownych, a także osób zajmujących się obsługą pochówku, w tym zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. 

Parafialna kancelaria zachęca do kontaktu telefonicznego. Jest jednak możliwa bezpośrednia wizyta, ale warto wziąć pod uwagę, że w poczekalni wewnątrz budynku przebywać może tylko jedna osoba. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *