Znamy zwycięzców dożynkowych konkursów w gminie Łysomice [ZDJĘCIA]

Box2 Łysomice Wiadomości
Największą popularnością cieszył się konkurs fotograficzny. Fot. Pixabay

Święto plonów w gminie Łysomice nie mogło w tym roku zostać zorganizowane ze względu na troskę o zdrowie mieszkańców w dobie pandemii. Nie zabrakło jednak dożynkowych konkursów. Uczestnicy rywalizowali o nagrody za najpiękniejsze zdjęcie, najsmaczniejszy chleb i najlepszą nalewkę. Najmłodsi z kolei mogli przedstawić własną wizję wieńca dożynkowego. Znamy już wszystkich zwycięzców.

Wszystkie organizowane przez Urząd Gminy Łysomice konkursy związane były z tematyką żniw. Ich celem było upowszechnianie dorobku kultury polskiej wsi, obrzędów dożynkowych oraz tradycji i zwyczajów żniwnych. Do rywalizacji stanęła rekordowa liczba osób, a zgłoszone prace zachwyciły jurorów. Pierwszy konkurs pn. „Żniwa w obiektywie” dedykowany był pasjonatom fotografii. Polegał na wykonaniu zdjęcia o tematyce żniwnej. Mogły to być motywy dotyczące pracy na roli, maszyn rolniczych, krajobrazu czy aranżacji dożynkowych.

REKLAMA

Konkurs fotograficzny cieszył się bardzo dużą popularnością. Zachęcił mieszkańców do aktywności, zmobilizował do wyjścia z domu i rodzinnego lub indywidualnego poszukiwania wyjątkowych ujęć, charakterystycznych dla okresu żniw – tak ważnego dla życia wsi – opowiada Justyna Paczkowska, spec. ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy Łysomice.

Łącznie na oficjalny fanpage gminy Łysomice mieszkańcy przysłali 209 zdjęć. Do rywalizacji stanęły osoby z piętnastu miejscowości. Organizatorzy konkursu postanowili nagrodzić miejscowość, z której napłynie najwięcej prac. Okazało się, że najbardziej zaangażowaną wsią było Gostkowo. Laureaci konkursu „Żniwa w obiektywie” nagrodzeni zostaną bonami pieniężnymi. 1. miejsce zdobyła Justyna Czaplewska z Papowa Toruńskiego, 2. miejsce Magdalena Klonowska z Gostkowa oraz Monika Gut z Kamionek Dużych, 3. miejsce z kolei Aneta Stopyra z Kamionek Małych i Mieszko Paczkowski z Lulkowa. Wyróżnienie powędrowało do Małgosi Sikorskiej z Różankowa. Nagrodę publiczności natomiast zdobyła Paulina Rumińska, która uzyskała pod swoim zdjęciem największą liczbę polubień na oficjalnym fanpage’u gminy Łysomice.

17-osobowa komisja, oceniająca konkursowe zdjęcia, nie miała łatwego zadania. Zróżnicowanie prac pod względem spojrzenia i ujęcia tematu stanowiło spore wyzwanie dla jury – wspomina Justyna Paczkowska. – Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłane zdjęcia, pozwoliło nam to spojrzeć na naszą gminę w nieco inny sposób i dostarczyło wielu pozytywnych emocji. Zwycięzcom gratulujemy wyobraźni i mistrzowskiego warsztatu.

Dożynki w tym roku zostały odwołane, ale nie przeszkodziło to mieszkańcom stanąć do rywalizacji o najsmaczniejszy chleb dożynkowy, wypiekany tradycyjną metodą. 

Taki chleb nie jest prosty do wykonania, ale mieszkanki mają swoje receptury i tajemne metody, aby wypiek był doskonały w smaku i w formie – dodaje Justyna Paczkowska.

Tym razem triumfowały panie ze Stowarzyszenia Markus. Na zwycięzców czekał worek mąki chlebowej. Jurorzy docenili też chleb, upieczony w Lulkowie i wypiek Joanny Marcinkowskiej. Drugim „smacznym” konkursem była rywalizacja o miano najlepszej nalewki. Łącznie zgłoszono 19 nalewek, nie tylko tradycyjnych, ale także bardziej eksperymentalnych w smaku. Autorskie receptury, jak co roku, pozytywnie zaskoczyły komisję. 1. miejsce zajął Sławomir Zając (cytrynówka), 2. miejsce Joanna Manikowska (miętówka) oraz Małgorzata Zielińska (orzechówka), a 3. miejsce Ilona Klukowska (pigwówka) i Aneta Stopyra (śliweczka). Nagrodzeni otrzymają pamiątkowe karafki, ufundowane przez firmę InterBroker oraz nagrody rzeczowe. 

Ostatni konkurs, plastyczny, dedykowany był najmłodszym mieszkańcom gminy. Musieli oni wykonać, dowolną techniką, pracę przedstawiającą wieniec dożynkowy. Efekty także tym razem zaskoczyły jurorów. W kategorii wiekowej do lat 10 zwyciężyła Zuzanna Paziewska, a zaraz za nią znalazły się Adrianna Klukowska i Zuzia Makowska. W kategorii starszaków 1. miejsce zajęła Zofia Kucharska, 2. miejsce Dawid Smoleński, a 3. miejsce Eryk Lewalski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *