Zmiany w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Do Ostaszewa wrócił SHARP, w miejsce firmy Kreis Pack wprowadza się firma WAS.

Zakład produkcyjny, który znajduje się na terenie Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, na początku należał do japońskiej firmy SHARP. Przez ostatnie lata na jego dachu widniała nazwa UMC Poland. Nazwa ta została nadana po tym, jak słowacka spółka Skytec UMC odkupiła od SHARPA udziały. Po kilku latach jednak japońska firma zdecydowała się na odkupienie udziałów UMC. W pełni doszło to do skutku w październiku 2019 roku, kiedy SHARP stał się właścicielem 100 proc. udziałów. W ostatnim czasie ze szczytu hali w Ostaszewie zniknęła nazwa UMC Poland i teraz widnieje tam już tylko logo firmy SHARP. 

REKLAMA

“Firma dalej pracuje, także wciąż będzie produkowała telewizory. Mamy nadzieję, że jeszcze jakieś inne produkty tutaj powstaną. Współpraca z tą firmą zawsze układała się poprawnie i mam nadzieję, że tak dalej będzie” – mówi wójt gminy Łysomice Piotr Kowal.

Co powrót japońskiej firmy może oznaczać dla pracowników i mieszkańców okolicznych miejscowości? Czy zostaną utworzone nowe miejsca pracy?

“Jeżeli koncern podjął decyzję o wykupieniu z powrotem tej fabryki, to nie podejrzewam, że nie ma planów rozwojowych tego przedsięwzięcia” – komentuje Piotr Kowal.

Póki co nowe pomysły japońskiej firmy są owiane tajemnicą handlową, jednak wnioskować można, iż gdyby tych nowych idei nie było, to nie miałoby także miejsce ponowne wykupienie udziałów. Do czasu zamknięcia numeru nie udało nam się też skontaktować z przedsiębiorstwem.

Oprócz firmy SHARP, która wraca do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, do Ostaszewa wprowadza się firma WAS zajmująca się produkcją karetek pogotowia i wozów ratowniczych. Firma wprowadza się do hali, którą do tej pory dzierżawiła produkująca opakowania jednorazowe firma Kreis-Pack. Dotychczasowy dzierżawca hali przenosi swoją produkcję najprawdopodobniej na Ukrainę.

Firma WAS chciałaby w pełni rozpocząć działalność w Ostaszewie w pierwszym kwartale 2021 roku. Ma ona bardzo podobny profil działalności do działającej już w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej firmy BAUS. Oba zakłady kierują jednak swoje działania na inne rynki. 

“Cały czas coś się dzieje, bo jest też Nova Metale. Cały czas ktoś się sprowadza. Nas to cieszy, bo powstają nowe miejsca pracy. Co prawda są one coraz bardziej specjalistyczne. Chodzi o monterów czy elektromechaników. Szkolnictwo musi przygotowywać fachowców. Prawdopodobnie będzie też powstawał tartak nowej generacji, także parę pomysłów jest” – mówi wójt gminy Łysomice.

Nova Metale to zakład produkcyjny, który został uruchomiony pod koniec 2019 roku. Należy do toruńskiej spółki Nova Trading. Zakład ten zajmuje się produkcją komponentów ze stali nierdzewnej i aluminium. Produkty te są przeznaczone dla przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu.

Z pewnością wszystkie plany wchodziłyby w życie zdecydowanie szybciej, gdyby nie epidemia koronawirusa, która przystopowała rozwój wielu firm. Firma UMC Poland współpracuje z rynkiem azjatyckim, w związku z czym skutki epidemii odczuwała już wcześniej niż inne firmy, które na przykład prowadzą dystrybucje swoich produktów jedynie na rynkach europejskich. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni firma oficjalnie poinformuje o zmianie nazwy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *