Włodarze Chełmna intensywnie pracują nad ożywieniem ośrodka nad Jeziorem Starogrodzkim. Dotychczasowa formuła funkcjonowania Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży okazała się niekorzystna, dlatego potrzebne są zmiany. Jedną z nich będzie przejęcie działalności hotelowo-gastronomicznej obiektu przez Zakład Aktywności Zawodowej z Drzonowa.
Pod koniec 2019 r. przeprowadzony został audyt i analiza finansowa funkcjonowania Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, zlokalizowanego nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie. Wykazały one jednoznacznie, że ECWM jest w słabej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Do władz Chełmna docierają też głosy mieszkańców o tym, że od lat potencjał miejsca jest niewykorzystywany, a obiekt i jego oferta nie są dostosowywane do potrzeb indywidualnych klientów. Druga kwestia to prowadzenie go przez podmiot do tego niepowołany, czyli Chełmiński Dom Kultury, który powinien skupiać się na działaniach z zakresu kultury.
Stworzona przez poprzednie władze miasta formuła ECWM jako części Chełmińskiego Domu Kultury od samego początku była nietrafiona, a przede wszystkim tymczasowa. Zła kondycja finansowa i organizacyjna tego miejsca wymaga reakcji i szybkiego zapoczątkowania w nim nowej ścieżki rozwoju. Zmiana formuły funkcjonowania jest konieczna, aby obiekt mógł funkcjonować jako kompleks hotelowo-gastronomiczny, ale był prowadzony przez podmiot, którego działalność na to pozwala – tłumaczy Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna.
To właśnie z tego powodu władze miasta zdecydowały się nawiązać współpracę z gminą Lisewo i powierzyć działalność gastronomiczno-hotelarską Zakładowi Aktywności Zawodowej z Drzonowa. Drzonowska jednostka zajmuje się aktywizacją zawodową i integracją społeczną osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory prowadziła działalność wytwórczo-usługową. Teraz działalność zakładu zostanie poszerzona o hotelarstwo i gastronomię.
Większość zakładów aktywności zawodowej w Polsce prowadzi działalność restauracyjno-hotelarską i gastronomiczną i świetnie sobie z tym radzi. Zakład Aktywności Zawodowej będzie również otwarty na współpracę międzynarodową, zwłaszcza z miastami partnerskimi, którą bardzo chcemy rozwijać – wyjaśnia burmistrz Artur Mikiewicz. – Stosowne porozumienia i umowy zostaną zawarte z gminą Lisewo, jako organizatorem zakładu, przy poparciu radnych z obu gmin.
Władze miasta zwracają uwagę, że wejście na teren Chełmna Zakładu Aktywności Zawodowej niesie za sobą wiele korzyści, na różnorodnych płaszczyznach, także dla mieszkańców Chełmna z niepełnosprawnościami.
Zatrudnieni w ZAZ są objęci prawami pracowniczymi, dzięki czemu płacą oni podatki i nie obciążają kosztownego systemu opieki społecznej, a w przyszłości mają szansę na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Na chwilę obecną zatrudnienie na nim znalazło 24 pracowników z niepełnosprawnościami mieszkających w Chełmnie – podsumowuje burmistrz Artur Mikiewicz.
Zakład Aktywności Zawodowej z Drzonowa przejmie działalność gastronomiczno-usługową nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie z początkiem 2021 r.