Złotoria: mural upamiętni zawarcie pierwszego pokoju toruńskiego

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Urząd Gminy Lubicz

Tuż za mostem na Drwęcy w Złotorii (gm. Lubicz), w pobliżu kościoła powstanie mural, który upamiętni zawarcie pierwszego pokoju toruńskiego z 1411 roku. Wiemy już, kto będzie jego wykonawcą.

Mural ma przedstawiać przekazanie dokumentów traktatu. Nastąpiło ono w maju 1411 roku w okolicach zamku. Ściana budynku użyczonego na od prywatnych właścicieli Anny i Janusa Koroniewskich została już otynkowana i zagruntowana, a na apel rady sołeckiej odpowiedziało siedmiu autorów, przesyłając swoje wizualizacje.

REKLAMA

Społeczna rada artystyczna pod kierunkiem art. graf. prof. Edwarda Salińskiego, powołana przez sołtys Złotorii, Barbarę Kisielewską, przeanalizowała nadesłane projekty, uwzględniając nie tylko walory artystyczne, ale także połączenie historii z teraźniejszością i możliwości techniczne realizacji. Ostatecznie zdecydowano się na podjęcie współpracy z Cezarym Mazurkiewiczem ze Złotorii. Jak wskazała komisja, jego pomysł na mural w Złotorii spełnia wszelkie oczekiwania mieszkańców i może się podobać przybywającym tu turystom. Efekt ma być niespodzianką, dlatego nie zaprezentowano projektu.

Przy okazji tej inicjatywy zdecydowano się także na założenie złotoriańskiej witryny internetowej, na której znajdą się teksty, opisy, ryciny, grafiki, fotografie opisujące bogatą historię miejscowości oraz jej tradycje i mieszkańców. Na nowo powstającym muralu zostanie umieszczony specjalny QR kod odsyłający widzów do witryny, dzięki czemu będzie można zapoznać się z historią Złotorii. W planach sołectwa jest również pozyskanie makiety pokazującej zamek w czasach jego świetności oraz dalsze prace wokół ruin zamku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.