Zławieś Wielka: woda będzie lepsza

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. nadesłane

Trwa rozbudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Siemoniu. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy zbiornik retencyjny, który zwiększy produkcję wody, oraz agregat prądotwórczy na wypadek awarii prądu. Inwestycja ma zapewnić łatwy dostęp do wody pitnej dla mieszkańców miejscowości położonych na tzw. wysoczyźnie, czyli Siemonia, Cichoradza, Rzęczkowa i Skłudzewa.

Inwestycja obejmuje renowację budynku hydroforni, a także wymianę zespołów pompowych, umożliwiających wydobycie wody z dużej głębokości. Zbudowany zostanie nowy zbiornik retencyjny, dzięki czemu nawet w okresie wzmożonego poboru wody mieszkańcy północnej części gminy Zławieś Wielka będą mieli zabezpieczone dostawy wody. Instalacja zostanie wyposażona w agregat prądotwórczy na wypadek awarii sieci energetycznej. Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Siemoniu realizowana jest w formule „Zaprojektuj i zbuduj”, co oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca zrealizował dokumentację projektową, uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia, a teraz wykonuje prace budowlane. Zadanie wykonuje firma Hydroterm z Bydgoszczy.

Modernizacja i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Siemoniu to jedna z kluczowych gminnych inwestycji – mówi zastępca wójta gminy Zławieś Wielka Krzysztof Rak. – Ma to związek z intensywnym rozwojem osiedli mieszkaniowych. Przybywa mieszkańców, a więc zwiększa się także zapotrzebowanie na dostęp do wody. Aby sprostać nowym potrzebom, gmina aktywnie poszukuje dotacji zewnętrznych. Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wyjaśnia Krzysztof Rak.

REKLAMA

Koszt zadania to ponad 1,85 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej zapewni wpływ do budżetu w kwocie 1,16 mln zł.

Stacja Uzdatniania Wody w Siemoniu zaopatruje w wodę pitną mieszkańców rolniczych miejscowości położonych w rozproszonej zabudowie na tzw. wysoczyźnie, czyli Siemonia, Cichoradza, Rzęczkowa oraz części Skłudzewa.
Termin zakończenia inwestycji to koniec marca 2022 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *