Zławieś Wielka: „Stara” szkoła będzie jak nowa

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Paulina Zakierska

Rozpoczął się remont Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej przy ul. Szkolnej. Inwestycja obejmie przebudowę i remont historycznej części budynku placówki oraz przebudowę sąsiadującego z nią łącznika. Obecnie trwają prace przygotowawcze i rozbiórkowe. Całość robót budowlanych powinna zakończyć się jeszcze w 2022 r. Koszt inwestycji wyniesie ok. 3,7 mln zł, z czego 3,2 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Remont zakłada m.in. dostosowanie pomieszczeń obiektu do wymogów przeciwpożarowych, poszerzenie korytarzy, powiększenie okien w salach zajęciowych. Zostanie zbudowana nowa klatka schodowa prowadząca na strych. Dach budynku zostanie odpowiednio docieplony oraz wyposażony w świetlik. Ściany nieużywanych pomieszczeń gospodarczych zostaną wyburzone. Powstaną nowe toalety, osobno dla dziewcząt i chłopców. Ponadto zostanie przebudowany łącznik, a co najważniejsze powstaną nowe, większe sale zajęciowe, w tym zlokalizowana na strychu pracownia plastyczna.

REKLAMA

Obiekt wpisany jest do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej, dlatego zakres prac został uzgodniony z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zachowane lub wiernie odtworzone zostaną elementy stolarskie, w tym m.in. oryginalna stolarka okienna.

Remontowany budynek został obecnie wyłączony z użytkowania, a zajęcia dla uczniów organizowane są w dwóch pozostałych budynkach tej placówki.

Dotychczasowy stan modernizowanego obiektu wymagał stałych interwencji remontowych, co powodowało niemałe koszty – mówi Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – Warto dodać, że to kolejna inwestycja w infrastrukturę szkolną na terenie naszej gminy. W poprzednich latach termomodernizację i remonty przeszły placówki w Łążynie i Czarnowie, natomiast Szkoła Podstawowa w Przysieku, w której nastąpił największy przyrost liczby uczniów, zyskała nową salę gimnastyczną, sale lekcyjne i przestronną świetlicę – opisuje Krzysztof Rak.

W najbliższym czasie planowana jest także rozbudowa szkoły w Czarnowie (filia SP w Złejwsi Wielkiej) w związku z dynamicznym wzrostem liczby mieszkańców w tej miejscowości, którzy przeprowadzają się tam głównie z Bydgoszczy. W budżecie gminy na 2022 r. zarezerwowano środki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji tej placówki.

W ostatnich latach osiedla się u nas dużo młodych osób z dziećmi, zwłaszcza z sąsiednich miast – Torunia i Bydgoszczy. Dlatego inwestycje w infrastrukturę oświatową są dla nas priorytetem – wyjaśnia Krzysztof Rak.

Przebudowa i remont starej szkoły w Złejwsi Wielkiej będzie kosztować ok. 3,7 mln zł. Z tego 3,2 mln zł to środki pozyskane przez gminę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a reszta pochodzić będzie z budżetu gminy. Zgodnie z umową o dofinansowanie realizacja projektu powinna zakończyć się jeszcze w 2022 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *