Zławieś Wielka: przechodzą na gaz

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. nadesłane

Szkoła Podstawowa im. ks. Popiełuszki w Górsku zmieniła system ogrzewania z peletu na gazowe. To kolejny etap gazyfikacji gminy Zławieś Wielka. Trwająca obecnie rozbudowa sieci gazowej już w przyszłym roku umożliwi zasilanie „niebieskim paliwem” Złejwsi Wielkiej i Złejwsi Małej. 

Kotłownia gazowa w Szkole Podstawowej im. ks. Popiełuszki w Górsku została uruchomiona na początku nowego roku szkolnego. W pierwszych latach budynki placówki ogrzewane były poprzez kotłownię olejową, która generowała olbrzymie koszty, sięgające niemal 250 tys. zł rocznie. W związku z tym kotły olejowe zostały później przerobione tak, by w charakterze paliwa można było wykorzystywać pelet. To rozwiązanie, choć obniżyło koszty zakupu samego opału, wiązało się z uciążliwą eksploatacją – konieczne było ciągłe wygaszanie i czyszczenie pieca. Ponadto adaptery do palnika (które umożliwiały stosowanie peletu jako opału) bardzo szybko ulegały zużyciu, generując kolejne koszty eksploatacyjne. Dodatkowo cały system charakteryzował się niską sprawnością spalania, więc duża część energii była marnowana (szła „w komin”).
Urząd Gminy, który jest organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Górsku, podjął decyzję o podłączeniu placówki do sieci gazowej.
Kotłownia gazowa cechuje się dużą czystością, cichą pracą oraz niską emisją spalin do atmosfery. Wysokiej klasy gazowe kotły kondensacyjne charakteryzują się sprawnością często przekraczającą 100 proc. dzięki odzyskiwaniu energii ze spalin. Dodatkowym atutem tego rodzaju ogrzewania jest jego niemal całkowita bezobsługowość.

REKLAMA

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górsku Dawid Basak podkreśla, że zmiana systemu ogrzewania na gazowe pozwala łatwiej dogrzać szkolne obiekty, utrzymując stałą temperaturę na poziomie 21-22 stopni.

Ponadto stare piece wymagały codziennego czyszczenia i przerzucania ton opału – opisuje dyrektor placówki. – W tej chwili ogrzewanie jest dużo prostsze. Zakładamy też, że koszty ogrzewania gazowego będą zbliżone do ogrzewania metodą peletową – podsumowuje Dawid Basak.

Szkoła Podstawowa w Górsku to kolejny, po Szkole Podstawowej w Przysieku, budynek użyteczności publicznej, w którym gmina przeprowadziła zmianę systemu ogrzewania na gazowe.

Przyłączenie szkół podstawowych w Przysieku i Górsku do sieci gazowej stanowi krok w stronę całościowej gazyfikacji gminy – mówi Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – O tym, jak ważny dla rozwoju gminy jest dostęp do gazu sieciowego, nikogo nie trzeba przekonywać. To często dostęp do tego medium determinuje wybory inwestorów, którzy podejmują decyzje o lokalizacji swojego biznesu. Nie można też zapominać o „uchwale antysmogowej” Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na mocy której wprowadzone już niebawem zostaną ograniczenia w stosowaniu kotłowni węglowych – przekonuje Krzysztof Rak.

Zastępca wójta wskazuje, że gmina Zławieś Wielka podejmuje liczne działania, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Realizując termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy montując instalacje fotowoltaiczne na budynkach gminnych ogrzewanych energią elektryczną, nie tylko obniżyliśmy emisję szkodliwych związków do atmosfery, ale również zmniejszyliśmy koszty ich funkcjonowania – mówi Krzysztof Rak. – Liczne programy wsparcia dla mieszkańców, chociażby w zakresie montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, program „Stop dla smogu” czy funkcjonujący w Urzędzie Gminy punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”, umożliwiają pozyskanie dotacji na zmniejszenie niskiej emisji również w budynkach mieszkańców – wylicza zastępca wójta. 

W te działania wpisuje się także rozwój sieci gazowej na terenie gminy, realizowany w ścisłej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa w Bydgoszczy. Rozbudowa infrastruktury gazowej pozwala podłączyć do sieci kolejnych odbiorców. W dalszym ciągu spory odsetek mieszkańców nie ma dostępu do gazu z sieci przesyłowej – zaopatrują się oni w butle wypełnione gazem w kilku punktach na terenie gminy. Zwiększenie dostępu do tego niskoemisyjnego paliwa stanowi jeden z priorytetów władz gminy.

Polska Spółka Gazownictwa realizuje obecnie rozbudowę sieci gazowej w centrum gminy – w Złejwsi Wielkiej oraz Złejwsi Małej. W sierpniu tego roku zostało zorganizowane spotkanie informacyjne z mieszkańcami tych miejscowości na temat wymagań formalnych uzyskania przyłącza do sieci gazowej. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na czerwiec 2022 r. Z kolei jeszcze w tym tygodniu nastąpi otwarcie ofert w przetargu na budowę gazociągu wzdłuż ul. Prostej w Górsku.

Wobec szybkiego rozwoju Toporzyska i Czarnowa gmina intensywnie zabiega o umieszczenie przez Polską Spółkę Gazownictwa w planach rozbudowy sieci gazowej inwestycji obejmującej te właśnie miejscowości – mówi Krzysztof Rak. – Umożliwienie mieszkańcom i inwestorom dostępu do gazu sieciowego to jeden z naszych priorytetów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *