Zławieś Wielka proponuje dofinansowania do przedsięwzięć proekologicznych

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Żyjemy na ekologiczny kredyt. Społeczeństwa na chwilę obecną zużywają o 70 proc. zasobów więcej, niż Ziemia jest w stanie zregenerować. Ratowanie planety warto zacząć od własnego podwórka. Gmina Zławieś Wielka podejmuje działania w trosce o ekologię i z myślą o mieszkańcach. Proponowanym rozwiązaniem samorządowym są m.in. dofinansowania.

Samorząd gminny stara się wspierać finansowo mieszkańców, umożliwiając im podjęcie działań, które ograniczą negatywny wpływ na środowisko naturalne. W ramach kilku projektów można otrzymać dofinansowanie, m.in. na wymianę kotłów grzewczych. Na ten cel w tegorocznym budżecie gminy zarezerwowano 60 tys. zł. Środki umożliwią przekazanie 20 dotacji, co oznacza, że jedno gospodarstwo domowe może zostać wsparte kwotą 3 tys. zł.

REKLAMA

Dofinansowanie można uzyskać na wymianę istniejącego źródła ciepła, zasilanego paliwem stałym z wyłączeniem pieców na ekogroszek i pellet – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Wsparcie finansowe można przeznaczyć na zakup nowego kotła gazowego, olejowego, elektrycznego, na paliwa stałe lub na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Dotowane przedsięwzięcie musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wykorzystane materiały lub zakupione urządzenia muszą spełniać obowiązujące normy i być fabrycznie nowe. O jakich wymaganiach mowa? Kotły na paliwa stałe muszą obejmować klasę 5 lub klasę efektywności energetycznej minimum A (biomasa) lub B (paliwa kopalne). Stosowanie w kotłach rusztów awaryjnych wymaga z kolei zgodności z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. Natomiast kotły na paliwa ciekłe i gazowe muszą bezwzględnie spełniać wymagania klasy energetycznej A.

O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej, położonej na terenie gminy Zławieś Wielka. Bardzo ważne jest, że wnioskodawca nie może mieć nieuregulowanych zaległości podatkowych wobec gminy. Chodzi m.in. o opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i opłaty za podatek od nieruchomości – wyjaśnia Krzysztof Rak.

Istotny warunek związany jest z brakiem zameldowania osób, które mieszkają w gminie. Nie mogą one wnioskować o dofinansowanie. Wnioskodawca musi bowiem odprowadzać na rzecz gminy podatek dochodowy.

To niejedyny pomysł samorządu na ratowanie środowiska naturalnego. Gmina wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i opracowała program wsparcia budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Umożliwia on otrzymanie dofinansowania w wysokości 1,5 tys. zł. Wsparcie można przeznaczyć na montaż instalacji, pozwalającej na ekologiczną utylizację ścieków komunalnych.

Już niebawem gmina rozpoczyna także nabór wniosków od mieszkańców w ramach programu utylizacji azbestu z dachów budynków mieszkalnych na terenie gminy. Wsparcie obejmuje sfinansowanie 100 proc. kosztów demontażu, transportu i utylizacji tego niebezpiecznego dla zdrowia materiału – dodaje Krzysztof Rak.

Ostatnim z reprezentatywnych programów ekologicznych, realizowanych przez gminę, będzie montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców oraz dwóch świetlicach wiejskich, które posiadają ogrzewanie elektryczne, czyli w Zaroślu Cienkim i Rozgartach. Inwestycje będą realizowane w ramach dofinansowania unijnego w wysokości 500 tys. zł. W planach jest zamontowanie 75 zestawów, które umożliwią produkcję prądu z energii słonecznej. Do końca miesiąca zostanie ogłoszony przetarg dla wykonawców, a prace rozpoczną się w kwietniu. To już druga edycja tego programu, ale gmina nie zamierza na tym poprzestać.

1 thought on “Zławieś Wielka proponuje dofinansowania do przedsięwzięć proekologicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *