Zławieś Wielka: jak wymienić stary piec?

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów grzewczych w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Wysokość dotacji wynosi nawet ponad 30 tys. zł. Jak wziąć udział w programie? Wystarczy skontaktować się z Urzędem Gminy. We wtorek 9 listopada odbyło się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz wzrost efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program adresowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Należy pamiętać, że wycofanie z dalszej eksploatacji przydomowych źródeł ciepła na paliwa stałe niebawem stanie się koniecznością. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego od 1 stycznia 2024 r. zakazane będzie użytkowanie pozaklasowych kotłów i pieców grzewczych, a od 1 stycznia 2026 r. także eksploatacja kominków, które przekraczają normy w zakresie emisji pyłów. Z kolei od 1 stycznia 2028 r. wejdzie w życie zakaz eksploatacji kotłów o klasie energetycznej poniżej 5. Odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych stanowi jeden z kluczowych celów rządowej strategii „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. Całkowity zakaz palenia węglem w miastach ma nastąpić do 2030 r.

REKLAMA

Warto wyjść naprzeciw nieuchronnym zmianom i pozbyć się starego pieca czy kotła grzewczego z wykorzystaniem dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys. zł. Wysokość dotacji wynosi nawet do łącznie 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Uzyskaną dotację można przeznaczyć na demontaż nieefektywnego źródła ciepła i jego wymianę na nowy piec lub pompę ciepła. Środki można także przeznaczyć na docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Warunkiem udziału w programie „Czyste Powietrze” jest złożenie wniosku wraz z załącznikami.Pomoc w wypełnieniu formularza i skompletowaniu odpowiednich dokumentów świadczą pracownicy Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. Punkt informacyjny znajduje się w pokoju nr 10 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-11.00. Więcej informacji można uzyskać także, dzwoniąc pod nr. tel.: (56) 674 13 41.

Wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogą się z nami kontaktować, by wyjaśnić swoje wątpliwości na temat warunków udziału w programie „Czyste Powietrze” – mówi Paulina Zakierska z Urzędu Gminy Zławieś Wielka. – Ponadto organizujemy spotkania informacyjne, podczas których odpowiadamy na pytania mieszkańców.

Ostatnie takie spotkanie odbyło się we wtorek 9 listopada. Uczestniczyło w nim ok. 40 osób.

Mieszkańcy zadawali pytania m.in. o wysokość dotacji na poszczególne przedsięwzięcia, progi dochodowe uprawniające do udziału w programie, wymagane dokumenty – opisuje przedstawicielka Urzędu Gminy. – Do tej pory wnioski w programie złożyły 32 gospodarstwa domowe z terenu naszej gminy.

Program „Czyste Powietrze” prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *