Zławieś uczciła Święto Niepodległości

Box2 Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

11 listopada w gminie Zławieś Wielka odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Wyjątkowy dzień został uczczony w gminie uroczystą mszą świętą, występami artystycznymi i poczęstunkiem.

O godzinie 15.00 zebrani wzięli udział w liturgii eucharystycznej w kościele Parafii św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej, którą celebrował proboszcz parafii, ks. Wojciech Murawski.

REKLAMA

Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Złejwsi Małej. Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru przez harcerzy przy dźwiękach werbla i wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego. Maria Karpińska, dyrektorka GOKiS i koordynatorka obchodów powitała gości i krótko opowiedziała o historii narodowego święta. Następnie przekazała głos wójtowi.

–Pamiętajmy o tym, że wolność nie zawsze jest nam dana, trzeba o nią walczyć. Trzeba ciągle ją wspierać. Tylko uczciwa praca, poszanowanie godności człowieka, poszanowanie ideałów, które są w narodzie, to najważniejsze dla nas wszystkich. Pamiętajmy, abyśmy zawsze można było dzielić się tym, co wypracujemy i tym, co jest nam dane.

Po podniosłej części przyszła kolej na  część artystyczną. Zespół śpiewaczy Melodia działający od 2012r.przy GOKiS wraz z Bydgostia Accordion Trio przygotowali montaż słowno-muzyczny. Wykonano utwory: „Serce w plecaku”, „ Jak długo  sercach naszych”, „Pałacyk Michna”, „Płynie Wisła płynie”. Wystąpiła też solistka z GOKiSu Julia Karczewska. Następnie na scenie pojawiła się Grupa taneczna z GOKiS pod kierunkiem Beaty Bęben. Wystąpiła zszarfami w narodowych barwach .

–Wychodzę z założenia, że albo coś robi się dobrze, albo wcale. Pracuję tutaj 8 lat i tyle samo angażuję się w przygotowania do obchodów 11. listopada w gminie.  Co roku zapraszamy różne zespoły muzyczne i taneczne do upamiętnienia tej rocznicy. Zawsze staram się by wydarzenie było na najwyższym możliwym poziomie. To jest jedyny taki dzień w roku, ważny dla wszystkich Polaków. Nie tylko tych mieszkających w Polsce, ale też poza granicami kraju –polonii w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii –mówi Karpińska.

W obchodach, oprócz mieszkańców z rodzinami i dziećmi, uczestniczyli także przewodniczący Rady Gminy Zławieś Wielka Piotr Pawlikowski, radni gminy, radni powiatu, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektor Domu Kultury w Górsku, Prezes Gminnego Koła Kombatantów Helena Przekwas, sekretarz Gminnego Związku Kombatantów oraz sami kombatanci. W obchodach wzięła udział także 30 Harcerska Drużyna Wielopoziomowa im. Szarych Szeregów z hm. Darią Kaczanowicz.

–Sala była wypełniona po brzegi, gościliśmy ludzi nie tylko z naszej gminy, ale też z Torunia, a nawet  Szczecina!  To członkowie rodzin mieszkańców Złejwsi, które gościli u swoich bliskich. Byli bardzo zadowoleni z pobytu na naszej uroczystości, ogromnie im się podobało. Mówili, że impreza była „przednia” – cieszy się Karpiska.

Na zakończenie zebrani wspólnie odśpiewali rotę i wyprowadzono sztandar. Wtedy zaczęła się nieoficjalna część obchodów –poczęstunek. Już tradycyjnie można było skosztować rogali świętomarcińskich.

– Rogale są co prawda tradycją wielkopolską, ale już wpisały się w naszą lokalną tradycję obchodów 11. listopada. Nikt nie wyjdzie od nas bez spróbowania rogala –uśmiecha się Karpińska. – Zależy mi, żeby to wyjątkowe święto zapewniało ucztę i dla duszy, i dla ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *