Zespół wokalny Wspomnienie obchodzi 35-lecie pracy artystycznej

Box2 Wielka Nieszawka
Fot. nadesłane

Od 35 lat intensywnie koncertują, dając kilkadziesiąt występów w roku – na przeglądach, festiwalach, świętach państwowych, kościelnych i gminnych. Seniorzy z zespołu Wspomnienie świętowali swój jubileusz 27 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Małej Nieszawce.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych – m.in. wójt Krzysztof Czarnecki, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Wyrzykowski – oraz artyści z zaprzyjaźnionych zespołów wokalnych. Wójt złożył kwiaty na ręce Stefanii Dłutowskiej, opiekunki zespołu. Dyrektor GCK Jarosław Dąbrowski przekazał zaś voucher na nagranie płyty w profesjonalnym studiu nagraniowym, która będzie muzyczną wizytówką Wspomnienia. To będzie pierwsza płyta w trwającej od 1984 r. karierze zespołu.

REKLAMA

– Założycielką zespołu była Helena Skorulska. Zebrała ona panie, które spotykały się towarzysko w Klubie Rolnika i śpiewały „piosenki naszych rodziców” (stąd nazwa zespołu) – mówi Jadwiga Czarnecka, która prowadzi kronikę Wspomnienia. – Wspomnienie zadebiutowało 22 lipca 1984 r., z okazji święta 10-lecia zakładu PWKD w Cierpicach. Szybko przyszedł pierwszy sukces – w 1985 r. zespół został nagrodzony na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Kielcach. Przez lata przy Wspomnieniu działała kapela. Dziś nie żyje już nikt z jej członków, zmarła też założycielka zespołu. Jednak śpiewa z nami do dziś 5 członków pierwszego, założycielskiego składu Wspomnienia.

Wspomnienie intensywnie koncertuje – średnio w ciągu roku daje ok. 30 występów, biorąc udział w wielu przeglądach zespołów wokalnych, senioriadach, festynach. W czerwcu Wspomnienie uczestniczyło w regionalnym IV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Klubów Seniora „Po Ten Kwiat Paproci” w Małej Nieszawce. We wtorek 13 sierpnia artyści wzięli zaś udział w Przeglądzie Orkiestr i Kapel Weselnych w Osieku nad Wisłą, który odbył się w ramach Festiwalu Wisły. 8 września zespół wystąpi na dożynkach gminnych, które odbędą się obok Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce. Wydarzenie rozpocznie msza św. polowa, której oprawę muzyczną, złożoną z pieśni kościelnych, zapewni Wspomnienie.

– W naszym repertuarze znajduje się wiele utworów religijnych, bo wielokrotnie występowaliśmy w trakcie nabożeństw. Śpiewaliśmy zawsze w okresie, gdy dożynki organizowała parafia, występowaliśmy w kościele z okazji Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy – mówi Jadwiga Czarnecka. – Poza tym nasz repertuar jest bardzo różnorodny, wciąż włączamy do niego kolejne utwory. Do wszystkich naszych okolicznościowych występów przygotowujemy nowy program. Z okazji „ubierania choinki” w okresie bożonarodzeniowym śpiewaliśmy kolędy, a np. na IV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Klubów Seniora „Po Ten Kwiat Paproci” zaśpiewaliśmy piosenkę „Kwiat paproci” – dodaje seniorka.

Wspomnienie występuje z okazji wszystkich ważniejszych świąt państwowych, kościelnych i gminnych. Od lat koncertuje np. na majówkowym Festynie Gminno-Parafialnym przy kościele w Cierpicach, gdzie regularnie występuje też w okresie wielkanocnym, w każdy Wielki Czwartek. W 2018 r. seniorzy z Wspomnienia zaśpiewali w trakcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Oczywiście występują też w mniej oficjalnych, swobodnych okolicznościach – np. z okazji Dni Babci i Dziadka śpiewają w żartobliwej formule „babcie śpiewają wnukom”.

Zespół Wspomnienie działa przy Gminnym Centrum Kultury w Małej Nieszawce. Artyści spotykają się na próby raz w tygodniu – w każdy wtorek. Obecnie zespół liczy 15 członków. Kierownikiem artystycznym Wspomnienia jest Ewaryst Gajek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *