Ze Stolna do Wąbrzeźna pojedziemy w drugiej połowie roku? Obecnie “tempo prac jest niezadowalające”

Powiat chełmiński
Fot. archiwum

W ostatnich dniach minionego roku, w ramach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 548, do użytku oddano 4-kilometrowy odcinek trasy od Wąbrzeźna do Trzcianka. Mimo że ruch odbywa się tam wahadłowo, nie wpływa to na przejezdność drogi. Sprawdzamy, jak obecnie wyglądają postępy prac na tej drodze w regionie.

Najwięcej zadań realizowanych jest na zamkniętym 8-kilometrowym odcinku pomiędzy Stolnem a Krusinem. Robotnicy przebudowali już większość sieci podziemnych oraz poszerzyli pas drogowy. Równocześnie przygotowali podbudowy i ułożyli na przeważającym odcinku pierwsze warstwy bitumiczne.

REKLAMA

– Omawiany odcinek omija obecnie miejscowość Kamlarki – zaznacza Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – Rozwiązanie to pozwoliło uniknąć tam wyburzeń. Co ważne, droga biegnie zupełnie nowym śladem. Poprowadzona została tak, by zniwelować wszystkie niebezpieczne zakręty.

Kilka kilometrów dalej, w gminie Lisewo, przebudowywana jest sieć gazowa. Wzdłuż trasy, na terenie pozostałych samorządów, poprawiane jest odwodnienie i budowane są zbiorniki retencyjne na wody opadowe.

W ostatnich tygodniach, między Krusinem a Trzciankiem, prowadzone były prace w sposób połówkowy. Działania te związane były z budową nowej konstrukcji drogi. Ze względu na okres zimowy wykonawca ograniczył zakres realizowanych robót.

– Całkowite zaawansowanie prac w naszej ocenie to niespełna 30 procent – dodaje Sitarek. – Zgodnie z umową zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie tego roku. W naszej ocenie prace postępują, ale w tempie niezadowalającym. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z wykonawcą, któremu zwracamy uwagę, że występuje ryzyko prowadzenia robót po terminie umownym. Do tej pory firma Trakcja nie występowała o wydłużenie terminu trwania umowy. 

Modernizacja drogi ze Stolna do Wąbrzeźna obejmuje m.in. wzmocnienie i poszerzenie do 7 metrów nawierzchni oraz stworzenie poboczy. W Krusinie zaś powstanie 4-wlotowe rondo. Ze skrzyżowań o ruchu okrężnym kierowcy skorzystają także w Lisewie – w miejscu przecięcia się ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska. Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, wykonawca obecnie koryguje meliorację. Zmiany te wprowadzone zostały do projektu na wniosek mieszkańców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *