Zdrowie jest naprawdę ważne [WYWIAD]

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

O aktywności fizycznej w czasach koronawirusa i o tym, w jaki sposób inwestycje pomagają w prowadzeniu zdrowego trybu życia, rozmawiamy ze starostą toruńskim Markiem Olszewskim

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną wydaje się szczególnie ważne. Zgodzi się pan?

REKLAMA

W każdych czasach dbanie o zdrowie jest istotne. Natomiast teraz, kiedy żyjemy w czasach epidemii, zwiększyła się świadomość tego, jak cenne jest zdrowie. To jest może w tym całym nieszczęściu jakiś pozytywny aspekt, że zauważyliśmy, że zdrowie jest naprawdę ważne. Przed zarażeniem koronawirusem, oprócz wszystkich środków bezpieczeństwa, dystansu, maseczek, dezynfekcji, chroni także ogólna dobra kondycja zdrowotna. Krótko mówiąc, ludzie ogólnie zdrowi łatwiej radzą sobie z tego typu zagrożeniami. To szalenie ważne i nie jest tylko kwestią długości życia, ale także sprawności intelektualnej, fizycznej i radości życia.

Do utrzymania takiej kondycji trzeba mieć warunki. Powiat realizuje w tym kierunku różnorodne inwestycje.

W tej chwili najbardziej widoczne są nowe kilometry ścieżek rowerowych. To program wielokadencyjny, ale w kończącym się roku powstały 42 km nowych ścieżek, rozpoczęliśmy też kolejne. Pod koniec przyszłego roku tych ścieżek będzie już 200 km. Później pozostanie już tylko budowanie odcinków, które je połączą i stworzą pełną sieć. Wybiegają też poza teren powiatu – zależy nam na tym, by łączyć się ze ścieżkami, które są poza naszymi granicami administracyjnymi. 200 km to już pewne wyzwanie dla rowerzystów. To też zwiększenie bezpieczeństwa, bo często ścieżki na terenach wiejskich mają charakter ścieżek pieszo-rowerowych i korzystają z nich nie tylko rowerzyści. Teren powiatu jest bardzo zurbanizowany i miejscowości w okolicach Torunia często przypominają gęstością zabudowy miasteczka. Ścieżki rowerowe wpisują się więc w cały program bezpieczeństwa. Zwracają na to również uwagę współpracujące z nami samorządy gminne. Jednak tym walorem, o którym tu mówimy, jest ten rekreacyjny. Korzystamy ze ścieżek w celach turystycznych, ale też przy dojazdach do pracy, tam, gdzie jest to możliwe i samochód można zastąpić rowerem. Mam nadzieję, że teren naszego powiatu coraz bardziej będzie przypominał kraje, w których rowery są bardziej popularne od aut. Zamiast sznura samochodów i korków w godzinach szczytu, chciałoby się widzieć sznur rowerzystów, zmierzających do pracy czy szkoły. 

Poważne plany mamy również w kwestii obiektów sportowych. Rozpoczęliśmy budowę sali gimnastycznej w Chełmży przy Zespole Szkół im. Unii Europejskiej i miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5. Korzystać będą z niej przez cały rok uczniowie obu szkół, ale i mieszkańcy Chełmży. Tego typu obiekty przed południem służą zajęciom wychowania fizycznego, ale po południu chętnie korzystają z nich także dorośli i często grafiki wypełnione są do późnego wieczora. Projektujemy też halę sportową dla Zespołu Szkół w Gronowie i w ciągu dwóch lat planujemy oddać ją do użytku.

Czy takie inwestycje można nazwać odpowiedzią na potrzeby mieszkańców?

Zdecydowanie. Nasza sieć ścieżek rowerowych, w połączeniu ze ścieżkami w Toruniu, cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie w okresie letnim, wiosennym, ale i jesienią korzystają z nich rowerzyści, organizowane są rajdy. Dociera do nas mnóstwo pozytywnych opinii na temat tych ścieżek, uwag w zasadzie prawie nie ma. Cieszymy się z tego, bo to z pewnością inwestycja trafiona. Jeśli chodzi o obiekty sportowe, to z wcześniejszego doświadczenia, jako wójta gminy Lubicz, wiem, że te obiekty są oblegane. Często jest tak, że grupy dorosłych zapisują się w kolejce i czekają na możliwość skorzystania z sali gimnastycznej. Tych obiektów wcale nie jest za dużo. One są kosztowne, ale bardzo potrzebne.

W jaki sposób zachęciłby pan mieszkańców powiatu do korzystania z infrastruktury sportowej i podjęcia aktywności?

To bardzo przyjemny sposób spędzania czasu. Kiedy tylko można, warto z tego korzystać. Szczególnie teraz, kiedy jesteśmy zachęcani do zostawania w domu, aktywność indywidualna, na świeżym powietrzu jest bardzo pożądana. Galerie handlowe są zamknięte, do sklepów powinniśmy wchodzić tylko w razie konieczności, ale aktywność polegająca na spacerach w parkach, lasach, czy jakakolwiek inna, jest w czasie epidemii szczególnie potrzebna. Nie tylko fizycznie, ale i dla zachowania psychicznej równowagi. Wiele osób źle znosi konieczność przebywania w czterech ścianach, a przecież ta aktywność na pięknych terenach powiatu toruńskiego jest bardzo pożyteczna. W przestrzeni publicznej jest dużo napięć i emocji, także tych złych. Aktywność ruchowa zdecydowanie dobrze wpływa na stan psychiki i pozwala rozładować napięcia, które towarzyszą nam w życiu codziennym.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *