Zbliżają się terminy szczepień psów w gminie Lisewo

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Obowiązkowe szczepienia psów na terenie gminy Lisewo odbędą się między 26 a 30 maja. W tym czasie będzie również możliwość dobrowolnego poddania szczepieniom kotów. Wcześniej terminy wykonywania szczepień zostały oddalone, z uwagi na epidemię koronawirusa. 

Szczepienia odbywać się będą zgodnie z harmonogramem przedstawionym wcześniej przez gabinet weterynaryjny Jerzego Kukowskiego. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nakłada obowiązek ochronnych szczepień przeciwko wściekliźnie dla psów powyżej 3. miesiąca życia. Właściciele psów mają obowiązek zaszczepić je przeciwko wściekliźnie – nie później niż do 30 dni po ukończeniu przez czworonoga 3. miesiąca życia. Kolejne szczepienia wykonywać trzeba nie rzadziej niż co 12 miesięcy, licząc od dnia ostatniego szczepienia. Na wykonanie szczepienia umówić się można także telefonicznie, pod nr. tel. (56) 676 86 12.

REKLAMA

Przy okazji szczepień Urząd Gminy Lisewo już drugi raz prowadzi akcję czipowania psów oraz kotów, dzięki czemu możliwe jest bezpłatne zarejestrowanie zwierząt w bazie SAFE-ANIMAL, która jest największą ogólnopolską i międzynarodową bazą danych zaczipowanych zwierząt. Mieszkańcy gminy mogą skorzystać z usługi za okazaniem dowodu osobistego. Koszty przeprowadzenia akcji pokryją środki z budżetu gminy Lisewo. Zabiegi będą wykonywane do wyczerpania ustalonego wcześniej na ten cel limitu funduszy. Psy należy przyprowadzać na smyczy, warto również skorzystać z kagańca oraz zabrać ze sobą książeczkę zdrowia. Czipowanie wykonywać będzie Anna Sargalska, lekarz weterynarii. Mikroczip ułatwić może odnalezienie właściciela psa, w przypadku kiedy ten się zagubi lub zostanie skradziony. Dzięki niemu możliwe jest przechowywanie danych o właścicielu, chorobach, diecie czy szczepieniach, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Odczytów z czipa nie da się sfałszować. Szczegółowych informacji w temacie czipowania uzyskać można pod nr. tel. (56) 676 86 14.

Czipowanie odbywać się będzie przez dwa dni. We wtorek 26 maja swoje psy przyprowadzić będą mogli mieszkańcy Drzonowa (godz. 12.00 u p. W. Skibickiego), Strucfonia (godz. 12.35 w świetlicy), Lipienka (godz. 13.15 przy sklepie) i Kornatowa (godz. 14.00 przy sklepie). Z kolei dzień później, w środę 27 maja czipowania odbywać się będą w Pniewitem (godz. 11.30 przy sklepie i godz. 12.10 przy Klasztorze), Krusinie (godz. 12.25 przy sklepie), Kamlarkach (godz. 13.00 przy sklepie) i Tytlewie (godz. 13.40 u p. Kasperskiego). 

Czipowanie odbywać się będzie przy okazji szczepień, powyższe terminy dotyczą więc zarówno jednego, jak i drugiego zabiegu. Szczepienia kontynuowane będą w kolejnych dniach. 28 maja rozpoczną się w Piątkowie (godz. 11.15 w świetlicy), a później kontynuowane będą kolejno w Krajęcinie (godz. 12.00 przy byłym sklepie), Chrustach (godz. 12.30 w świetlicy), Malankowie (godz. 12.50 u p. I. Tyburskiej) i Mgoszczu (godz. 13.40 u p. L. Nadolnego i godz. 14.10 przy sklepie). Kolejnego dnia (29 maja) psy zaszczepić będą mogli mieszkańcy Wierzbowa (godz. 12.00 w świetlicy), Linowca (godz. 12.50 przy remizie OSP), Bartlewa (godz. 13.30 przy sklepie) i Błachty (godz. 14.30 w świetlicy). 30 maja będą miały miejsce ostatnie szczepienia. Tym razem odbędą się w Lisewie w tamtejszym gabinecie weterynaryjnym o godz. 11.00. 

Warto wziąć pod uwagę, że o ile czipowanie jest dobrowolne, to w przypadku szczepień przeciw wściekliźnie właściciele psów mają taki obowiązek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *