Zbliża się otwarcie nowego ośrodka zdrowia w Łysomicach [ZDJĘCIA]

Box1 Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Zbliża się długo oczekiwane otwarcie nowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 r. i pochłonęła łącznie niemal 10 mln zł z budżetu gminy. Fundusze pozwoliły na stworzenie nowoczesnego budynku, spełniającego wymogi sanitarne i przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsi pacjenci skorzystają z usług w nowym miejscu już 21 grudnia.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łysomicach powstał w 2000 r. i od tego czasu świadczy mieszkańcom gminy Łysomice opiekę medyczną w ramach POZ, punktów szczepień, gabinetów ginekologiczno-położniczych i gabinetów stomatologicznych. Do tej pory w Łysomicach funkcjonowały dwie przychodnie, przy ul. Warszawskiej oraz ul. Agrestowej. Dwa budynki, na których czas wyraźnie odcisnął swoje piętno, nie spełniały już swojej funkcji. Budowa nowego ośrodka stała się jednym z największych oczekiwań mieszkańców, a tym samym priorytetem dla władz gminnych. Inwestycja wystartowała półtora roku temu i pochłonęła łącznie niemal 10 mln zł. W całości została sfinansowana z budżetu gminy. Tak duża kwota pozwoliła stworzyć budynek spełniający wszystkie wymogi sanitarne i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Charakterystyczną cechą obiektu jest nowoczesna bryła i przestrzeń. Budynek o powierzchni niemal 1 tys. m2 powstał na działce o powierzchni niemal 11 tys. m2. Przy budynku powstał duży parking, zagospodarowano także teren zielony. W samym obiekcie stworzono gabinety wraz z pomieszczeniami zabiegowymi, wygodną poczekalnię i recepcję. Mieszkańcy będą mogli skorzystać nie tylko z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale także z opieki stomatologicznej oraz rehabilitacyjnej. Przy ośrodku będzie działać także apteka i sklep medyczny.

REKLAMA

– Nowy ośrodek zdrowia to przede wszystkim znaczna poprawa bazy lokalowej przychodni. Niewątpliwie, zwiększy się także oferta usług medycznych, nie tylko na NFZ, ale także w sektorze komercyjnym. Przy placówce w niedalekiej przyszłości zacznie funkcjonować zespół ratownictwa medycznego. Pacjenci z pewnością odczują poprawę jakości świadczonych usług – mówi dr Tomasz Włodarski, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach. 

Personel, do tej pory zatrudniony w ośrodku, przeniesie się do nowego budynku. Kierownictwo zapewnia także, że w związku z polepszeniem warunków lokalowych oferta pracownicza także zacznie się rozszerzać. Zarówno kierownictwo ZOZ, jak i gmina planują również, aby docelowo w ośrodku przyjmowali lekarze specjaliści, m.in. diabetolog, kardiolog, ortopeda czy lekarz medycyny pracy. Istnieją duże szanse, że pojawią się oni w placówce już w pierwszym kwartale 2021 r.

– Oczywiście, lekarze specjaliści nie będą przyjmować w takim zakresie, jak w ośrodkach miejskich czy prywatnych, ale zrobimy wszystko, żeby minimum raz w miesiącu pojawił się w gminie specjalista od najczęściej występujących schorzeń – zapewnia Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Włodarze podkreślają, że budowa obiektu w czasach pandemii nie była łatwym zadaniem. Teraz wyzwanie będzie musiała podjąć kadra ośrodka. 

– Mury nie leczą. Pełen efekt będzie widoczny dopiero za kilka miesięcy. To, czy obiekt będzie przyjazny dla pacjentów, będzie zależało tylko od kierownictwa i kadry ośrodka. Atmosferę tego miejsca stworzą ludzie, a nie budynek. Mieszkańcy oczekują troskliwej, przyjaznej opieki medycznej. Za jej jakość będą odpowiadać tylko i wyłącznie pracownicy, a nie sam obiekt – podkreśla Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy Łysomice.

W chwili obecnej trwają prace odbiorowe budynku i montaż ostatnich elementów wyposażenia. Oficjalnego otwarcia, z powodu aktualnej sytuacji pandemicznej, nie będzie. Wstęgę uroczyście przetnie 21 grudnia pierwszy pacjent, inaugurując w ten sposób działalność ZOZ w nowym miejscu. Uroczystość otwarcia zostanie zorganizowana w najbliższym możliwym terminie, gdy sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Prawdopodobnie wiosną 2021 r.

– Uważam, że nasz ośrodek jest jednym z najpiękniejszych na terenach wiejskich w powiecie toruńskim. Mam nadzieję, że będzie dobrze służyć mieszkańcom – podsumowuje wójt Piotr Kowal.

Tagged

1 thought on “Zbliża się otwarcie nowego ośrodka zdrowia w Łysomicach [ZDJĘCIA]

  1. Lekarzy brak
    Dojazd tragedia na okolo wsi.
    Wygląd porażka
    Koszty budowy jak Warszawie
    Nie wiadomo o co chodzi to chodzi o duże pieniądze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.