Zbliża się nabór wniosków o rekompensatę za klęski żywiołowe lub ASF

ARiMR
Fot. Pixabay

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15 października będzie przyjmować wnioski o wsparcie finansowe w ramach rekompensaty za poniesione w gospodarstwach straty. Maksymalna kwota wsparcia, jaką może uzyskać rolnik, to 300 tys. zł.

Wsparcie dedykowane jest dla rolników, którzy ponieśli szkody spowodowane co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. Ponadto o wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń w celu zwalczania ASF. Wysokość strat musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej (lub analogicznie w przypadku ASF, decyzja o zabiciu musi dotyczyć min. 30 proc. świń z gospodarstwa).

Maks. kwota wsparcia to 300 tys. euro, ale pomoc nie może przekroczyć 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie kosztów odtworzenia zniszczonych składników gospodarstwa, m.in. na odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn.

Wnioski można składać od 15 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. w oddziałach regionalnych ARiMR.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *