Zbliża się kiermasz rękodzieła w Turznie. Będą licytacje dla Matildy

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. Pixabay

Mieszkańcy gminy Łysomice są bardzo aktywni na polu inicjatyw społecznych. Na terenie gminy funkcjonuje kilkanaście różnych organizacji, które działają na rzecz lokalnej społeczności. To m.in. koła gospodyń wiejskich, ale także – licznie powstające w ostatnim czasie – grupy facebookowe. KGW Turzno zaprasza w sobotę do udziału w kiermaszu rękodzieła, którego motywem przewodnim będzie Wielkanoc.

Na terenie gminy Łysomice funkcjonuje aż 14 kół gospodyń wiejskich. Członkinie KGW nie tylko rozwijają swoje pasje, ale przede wszystkim podejmują liczne działania prospołeczne. Chętnie angażują się w organizację wydarzeń odbywających się na terenie gminy.

REKLAMA

– Panie z lokalnych KGW ostatnio zaangażowały się m.in. w organizację finału WOŚP-u. Przez każdą miejscowość gminną przejeżdżał z okazji tego wydarzenia kolorowy rajd. Gospodynie czekały na jego uczestników przed świetlicami wiejskimi z przygotowanymi niespodziankami, dzięki którym udało się zapełnić WOŚP-owe puszki – wspomina Justyna Paczkowska, spec. ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy Łysomice. – Takich charytatywnych akcji jest dużo więcej.

Przykładem kolejnej inicjatywy jest zakup serca na nakrętki przez KGW Lulkowo. Akcja zbierania nakrętek ma wymiar z jednej strony charytatywny, a z drugiej zwraca uwagę na potrzebę ochrony środowiska. Niedługo odbędzie się też ciekawa akcja, której pomysłodawcą jest KGW Turzno.

– W sobotę 20 marca w Turznie koło świetlicy wiejskiej organizujemy kiermasz rękodzieła. Chętnych wystawców zapraszamy do zgłoszeń. Wystawiać będzie można wyroby rzemieślnicze i rękodzieło, m.in. własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne – opowiada Mirosława Szuksta, przewodnicząca KGW Turzno. – Gmina pomaga nam w organizacji wydarzenia, udostępniając namioty. To pierwsze wydarzenie tego typu, ale mamy nadzieję, że na stałe zagości w naszym kalendarzu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00. Swoje prace wystawić może każdy chętny mieszkaniec gminy. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: nowemy.konkursy@gmail.com. W trakcie kiermaszu odbędzie się licytacja ozdób wielkanocnych, które zostały zgłoszone na gminny konkurs. Cały uzyskany w ten sposób dochód zostanie przekazany na leczenie 7-letniej Matildy z Silna. Na sobotnim wydarzeniu nie zabraknie także tradycyjnego żurku, chleba ze smalcem oraz kawy i ciasta. Przypominamy, że to nie jedyne wydarzenie w gminie Łysomice, na którym będzie można wesprzeć małą Matildę. Dzień później Morsy z Kamionek Małych zapraszają na wspólne powitanie wiosny i wzięcie udziału w akcji charytatywnej.

Czas pandemii zmobilizował mieszkańców gminy Łysomice do wdrażania pomysłów opartych na komunikacji internetowej. Tak powstała m.in. facebookowa grupa „Swego nie znacie… Zdolni z Gminy Łysomice”. Jej celem jest pokazanie, jak wielu mieszkańców gminy ma ciekawe pasje. Na grupie można się pochwalić swoimi zdolnościami i sukcesami, ale nie tylko. Członkowie grupy wymieniają się także inspiracjami i poradami, zacieśniając tym samym społeczne więzy.

– Dzięki istnieniu grupy dowiedzieliśmy się, jak wiele zdolnych osób ma pasję, tworzy w zaciszu domowym rzeczy nieprawdopodobne – dodaje Justyna Paczkowska.

Na Facebooku powstała także grupa „Gmina Łysomice i okolice. Tablica ogłoszeń”, dzięki której mieszkańcy mogą sprzedawać, kupować i wymieniać różne rzeczy o charakterze lokalnym. 

– Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy dostrzegają, jak ważna jest integracja na gruncie lokalnym. Tego typu inicjatywy przynoszą korzyść nie tylko członkom poszczególnych grup, ale i całej społeczności gminnej – podsumowuje Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *