Zbliża się 19. Festiwal Piosenki Śpiewajmy Razem

Box2 Chełmża Wiadomości
fot. archiwum Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury

Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Piosenki „Śpiewajmy razem”. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 19., w ramach eliminacji do Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Piosenki Awans.

XIX Festiwal Piosenki „Śpiewajmy razem” w Chełmży, jak co roku, zapowiada się na wyjątkowe wydarzenie. Na scenie wystąpią młodzi artyści, dla których będzie to szansa na zaprezentowanie się przed większą publicznością. Ci, którzy wypadną najlepiej, będą mieli szansę na awans do wojewódzkiego finału. 

REKLAMA

Prezentujący wybrane przez siebie utwory młodzi śpiewacy podzieleni zostaną na kategorie wiekowe. Sceniczna rywalizacja odbywać się więc będzie w grupach 7-9, 10-13 i 14-16 lat. Występować mogą soliści, duety i grupy wokalne do 10 osób. 

Zazwyczaj prezentuje się około 50-80 wykonawców. Wszystko odbywa się jednego dnia, w związku z czym każdy może zaśpiewać tylko jedną piosenkę – wyjaśnia Henryk Zatorski, kierownik Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. – Przyjeżdżają tutaj dzieci z całego powiatu. W tym roku jeszcze nie wiemy, ile osób będziemy mogli przepuścić do kolejnego etapu, ale przeważnie jest to od 4 do 5 osób.

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 12.00 w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. Do 24 lutego można nadsyłać zgłoszenia do udziału w konkursie. Karty zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej ChOK-u. Złożyć je można osobiście, pocztą lub drogą mailową. Pierwsze zgłoszenia już zaczęły wpływać.

Dostajemy już karty zgłoszeń, przeważnie drogą elektroniczną – mówi Henryk Zatorski. – Wysyłamy również maile do szkół, z informacjami o festiwalu. Spodziewamy się, że teraz, kiedy skończyły się ferie, zgłoszenia będą napływać do nas lawinowo.

Nad festiwalem patronat objęły Starostwo Powiatowe w Toruniu oraz Urząd Miasta Chełmża, które fundują również nagrody. Nagrodą główną jest oczywiście awans do wojewódzkiego finału, ale nie zabraknie również nagród rzeczowych. 

Zazwyczaj są to gadżety elektroniczne, słuchawki, głośniki, pendrive, latarki, czyli to, co szczególnie trafia współcześnie do młodzieży – wyjaśnia kierownik ChOK-u. – Zakończeniem całego cyklu przeglądów piosenki pod hasłem „Śpiewajmy razem” będzie Wojewódzki Festiwal Awans 2020 w Żninie.

Finałowy konkurs organizowany jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dla wielu młodych artystów może być on szansą na pierwsze sukcesy i zapewnić niezapomniane przeżycie. 

Osoby, które wychodziły z naszych eliminacji, bardzo dobrze prezentowały się na finałach. Również tam zdobywały laury. Dużo osób wyróżniło się dzięki nim – podkreśla Henryk Zatorski. – Mamy coraz wyższy poziom, jeśli chodzi o wykonania piosenek. Wiąże się to z tym, że mamy bardzo dobrze wyspecjalizowanych instruktorów muzycznych, którzy przygotowują dzieci i młodzież.

Konkurs w Chełmży zapowiada się więc niezwykle interesująco. Co warte podkreślenia, młodzi wykonawcy zaprezentują piosenki w języku polskim. Festiwal każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Oczekiwania są więc uzasadnione.

Bardzo się cieszę, kiedy przyjeżdża dużo osób. Mamy radość ze słuchania tych piosenek. Z roku na rok poziom jest coraz wyższy i myślę, że w tym roku również będziemy mieli fajną grupę wykonawców – zaznacza Henryk Zatorski. – Mamy różne piosenki, od znanych przebojów aż do tych mniej znanych, choć nie mniej wymagających artystycznie.

Kujawsko-Pomorski Festiwal Piosenki Awans 2020 w Żninie będzie zwieńczeniem powiatowych eliminacji. Nie jest znana jeszcze jego dokładna data, ale według wstępnych informacji odbędzie się w okolicach kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *