Zasłużeni dla gminy Unisław wybrani

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Przez lata mieli wpływ na kształtowanie samorządu lokalnego, edukację kilku pokoleń mieszkańców i ich aktywizację. Teraz za swoje działania zostali wyróżnieni przez samorząd gminy. Medal „Zasłużony dla Gminy Unisław” otrzymało aż sześciu społeczników.

– Równo 30 lat temu – 4 czerwca 1989 r. – miały miejsce wybory parlamentarne, które zapoczątkowały zmianę systemu politycznego w Polsce. W roku 1990 narodził się niezależny samorząd terytorialny, który przez blisko 30 lat funkcjonuje z powodzeniem również w gminie Unisław. Przez te lata zbudowaliśmy w gminie wiele dróg, wodociągów, chodników i ścieżek rowerowych. Powstało również wiele budynków i zrealizowano wiele projektów. Samorząd to jednak przede wszystkim ludzie, którzy budowali i budują naszą unisławską wspólnotę – rozpoczął laudację na cześć wyróżnionych wójt Jakub Danielewicz.

REKLAMA

Uroczyste wręczenie Medali „Zasłużony dla Gminy Unisław” odbyło się 2 lipca, podczas IX sesji Rady Gminy. Wyróżnienia otrzymali: Marek Jabłoński, Piotr Karpiński, Wiesław Kamiński, Zbigniew Maniszewski, Bogdan Mietła i Jan Michałowski. Kim są laureaci?

Marek Jabłoński to wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń mieszkańców gminy.

– Mam także za sobą 28 lat pełnienia funkcji radnego – dodaje dyrektor. – W tym okresie przewodniczyłem Radzie Gminy i Radzie Powiatu. To wyróżnienie jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Swoją pracę wykonuję najlepiej, jak potrafię i nie robię tego ze względu na żadne nagrody.

Drugim laureatem został Piotr Karpiński – nauczyciel wielu pokoleń nemrodów, twórca Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Łowieckiej w Unisławiu.

– Koło Łowieckie „Bażant” pozyskało środki z Unii Europejskiej i dzięki temu mogliśmy stworzyć w gminie miejsce wyjątkowej edukacji – mówi prezes Koła Piotr Karpiński. – Przy nim wybudowane zostały ścieżki edukacyjne. Wraz ze śródpolną remizą wszystko to stwarza kompleks edukacyjny. Każdego roku gościmy w ośrodku ponad tysiąc dzieci. Współpracujemy również z dyrektorami szkół z regionu i organizujemy wraz z nauczycielami bezpłatne lekcje przyrodnicze.

Wśród grona 6 osób wyróżnionych Medalem „Zasłużony dla Gminy Unisław” znalazł się także Wiesław Kamiński, samorządowiec, przez 4 kadencje pełniący funkcję radnego i wiceprzewodniczący Rady Gminy Unisław.

– Gremium przyznało także medal Janowi Michałowskiemu, społecznikowi i prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskierka” w Unisławiu – wymieniał podczas sesji wójt Jakub Danielewicz. – Swoją pracą i zaangażowaniem emanuje od 15 lat. Nie sposób było pominąć także Zbigniewa Maniszewskiego, naszego radnego i lekarza, który od dwóch dekad z wieloma sukcesami kieruje Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Unisławiu.

Listę laureatów medalu zamyka Bogdan Mietła, lekarz kardiolog, a także radny Rady Gminy w Unisławiu. Przez całe życie propagował sport i zdrowy styl życia, zachęcając mieszkańców regionu do wszelkiej aktywności.

– Każda z tych osób zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii gminy – podkreślił w trakcie uroczystości wójt gminy Unisław.

Zielone światło dla ustanowienia wyróżnień, jakimi są medale „Zasłużony dla Gminy Unisław”, dali w pierwszym kwartale 2019 r. radni.

– Laureatów odznaczenia wybrała powołana na tę okazję kapituła konkursowa – zaznacza Jarosław Szczeciak, przewodniczący Rady Gminy Unisław. – Kandydatów do nagród wcześniej jednak zgłosić musieli mieszkańcy. W tym roku wyróżniliśmy sześć wybitnych osób. Poza medalami otrzymały legitymacje zasłużonego i symboliczne kwiaty.

– Niezmiernie się cieszymy, że docenili państwo nasze wieloletnie starania – mówił w imieniu zasłużonych dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu Marek Jabłoński. – Jestem pewien, że nikt z nas nie czuje się uprawniony, by takie wyróżnienie odebrać. Każdy z nas wskazałby osoby, którym ten medal należy się bardziej. Jednak to, że odebraliśmy go właśnie my, jest dla nas wielką radością i dumą.

Jaka będzie przyszłość odznaczeń? Jak zapewnia przewodniczący Rady Gminy, wyróżnienia te przyznawane są po dokładnej analizie zasług.

– Nie przewidujemy cyklicznych uroczystości, ponieważ chcemy wręczać je osobom, które faktycznie mogą pochwalić się wybitnymi działaniami na rzecz gminy – podkreśla Jarosław Szczeciak. – Zależy nam bowiem, by ten medal nosił miano nagrody prestiżowej, by jego laureaci czuli się wyjątkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *