Zasłużeni dla gminy Unisław wybrani

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Przez lata mieli wpływ na kształtowanie samorządu lokalnego, edukację kilku pokoleń mieszkańców i ich aktywizację. Teraz za swoje działania zostali wyróżnieni przez samorząd gminy. Medal „Zasłużony dla Gminy Unisław” otrzymało aż sześciu społeczników.

– Równo 30 lat temu – 4 czerwca 1989 r. – miały miejsce wybory parlamentarne, które zapoczątkowały zmianę systemu politycznego w Polsce. W roku 1990 narodził się niezależny samorząd terytorialny, który przez blisko 30 lat funkcjonuje z powodzeniem również w gminie Unisław. Przez te lata zbudowaliśmy w gminie wiele dróg, wodociągów, chodników i ścieżek rowerowych. Powstało również wiele budynków i zrealizowano wiele projektów. Samorząd to jednak przede wszystkim ludzie, którzy budowali i budują naszą unisławską wspólnotę – rozpoczął laudację na cześć wyróżnionych wójt Jakub Danielewicz.

REKLAMA

Uroczyste wręczenie Medali „Zasłużony dla Gminy Unisław” odbyło się 2 lipca, podczas IX sesji Rady Gminy. Wyróżnienia otrzymali: Marek Jabłoński, Piotr Karpiński, Wiesław Kamiński, Zbigniew Maniszewski, Bogdan Mietła i Jan Michałowski. Kim są laureaci?

Marek Jabłoński to wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń mieszkańców gminy.

– Mam także za sobą 28 lat pełnienia funkcji radnego – dodaje dyrektor. – W tym okresie przewodniczyłem Radzie Gminy i Radzie Powiatu. To wyróżnienie jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Swoją pracę wykonuję najlepiej, jak potrafię i nie robię tego ze względu na żadne nagrody.

Drugim laureatem został Piotr Karpiński – nauczyciel wielu pokoleń nemrodów, twórca Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Łowieckiej w Unisławiu.

– Koło Łowieckie „Bażant” pozyskało środki z Unii Europejskiej i dzięki temu mogliśmy stworzyć w gminie miejsce wyjątkowej edukacji – mówi prezes Koła Piotr Karpiński. – Przy nim wybudowane zostały ścieżki edukacyjne. Wraz ze śródpolną remizą wszystko to stwarza kompleks edukacyjny. Każdego roku gościmy w ośrodku ponad tysiąc dzieci. Współpracujemy również z dyrektorami szkół z regionu i organizujemy wraz z nauczycielami bezpłatne lekcje przyrodnicze.

Wśród grona 6 osób wyróżnionych Medalem „Zasłużony dla Gminy Unisław” znalazł się także Wiesław Kamiński, samorządowiec, przez 4 kadencje pełniący funkcję radnego i wiceprzewodniczący Rady Gminy Unisław.

– Gremium przyznało także medal Janowi Michałowskiemu, społecznikowi i prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskierka” w Unisławiu – wymieniał podczas sesji wójt Jakub Danielewicz. – Swoją pracą i zaangażowaniem emanuje od 15 lat. Nie sposób było pominąć także Zbigniewa Maniszewskiego, naszego radnego i lekarza, który od dwóch dekad z wieloma sukcesami kieruje Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Unisławiu.

Listę laureatów medalu zamyka Bogdan Mietła, lekarz kardiolog, a także radny Rady Gminy w Unisławiu. Przez całe życie propagował sport i zdrowy styl życia, zachęcając mieszkańców regionu do wszelkiej aktywności.

– Każda z tych osób zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii gminy – podkreślił w trakcie uroczystości wójt gminy Unisław.

Zielone światło dla ustanowienia wyróżnień, jakimi są medale „Zasłużony dla Gminy Unisław”, dali w pierwszym kwartale 2019 r. radni.

– Laureatów odznaczenia wybrała powołana na tę okazję kapituła konkursowa – zaznacza Jarosław Szczeciak, przewodniczący Rady Gminy Unisław. – Kandydatów do nagród wcześniej jednak zgłosić musieli mieszkańcy. W tym roku wyróżniliśmy sześć wybitnych osób. Poza medalami otrzymały legitymacje zasłużonego i symboliczne kwiaty.

– Niezmiernie się cieszymy, że docenili państwo nasze wieloletnie starania – mówił w imieniu zasłużonych dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu Marek Jabłoński. – Jestem pewien, że nikt z nas nie czuje się uprawniony, by takie wyróżnienie odebrać. Każdy z nas wskazałby osoby, którym ten medal należy się bardziej. Jednak to, że odebraliśmy go właśnie my, jest dla nas wielką radością i dumą.

Jaka będzie przyszłość odznaczeń? Jak zapewnia przewodniczący Rady Gminy, wyróżnienia te przyznawane są po dokładnej analizie zasług.

– Nie przewidujemy cyklicznych uroczystości, ponieważ chcemy wręczać je osobom, które faktycznie mogą pochwalić się wybitnymi działaniami na rzecz gminy – podkreśla Jarosław Szczeciak. – Zależy nam bowiem, by ten medal nosił miano nagrody prestiżowej, by jego laureaci czuli się wyjątkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *