Zasadzili kwiaty i drzewka. Tak wygląda teraz teren przy unisławskim Domu Dziecka [ZDJĘCIA]

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Przynieśli cebulki kwiatów, małe drzewka i niezbędny sprzęt do tego, by niewielki kawałek ziemi zmienić w prawdziwy ogród. Do wspólnej pracy przystąpiło kilkanaście osób – dzieci, młodzież oraz okoliczni mieszkańcy.

Akcja sadzenia roślinności wokół unisławskiego Domu Dziecka zorganizowana została w poniedziałek 16 września. Przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

REKLAMA

Przyszło bardzo dużo fajnych ludzi – mówi dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wojciech Woźny. – Do wspólnej pracy przystąpiły nie tylko dzieci z naszego domu, ale także młodzież i ich rodzice z okolicy. Wydarzenie miało na celu zagospodarowanie terenu, a także zintegrowanie lokalnej społeczności przy prostych, codziennych czynnościach.

Młodzież dwoiła się i troiła, by każdemu pomóc – przytrzymać roślinę, przygotować w ziemi dołek czy w końcu wszystko dokładnie podlać. Przed Domem Dziecka podziwiać możemy już ozdobne drzewka, tuje, kolorowe kwiaty, na wiosnę zaś wyrosną tulipany z posadzonych w tym tygodniu cebulek. Po ciężkiej, lecz satysfakcjonującej pracy wszyscy zaproszeni zostali na grilla i drobny poczęstunek. Wspólny posiłek był doskonałą okazją do rozmów i nawiązania nowych przyjaźni.

Funkcjonujemy w obecnej placówce już prawie rok, taką akcję przeprowadziliśmy jednak po raz pierwszy – dodaje Wojciech Woźny. – Mam nadzieję na wiosnę ją powtórzyć. Zaczęła się szkoła, przed nami więc dużo wyzwań. Wciąż odczuwamy ogromne wsparcie ze strony mieszkańców. Dzieci zapraszane są do udziału w festynach, licznych wycieczkach i zabawach. Bardzo często wzajemnie odwiedzają się w domach.

Koordynatorzy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Unisławiu robią wszystko, co mogą, by Dom Dziecka stał się miejscem, o którym zawsze dzieci marzyły. 

Dzieci funkcjonują u nas w niewielkich grupach – opisuje dyrektor placówki. – Wzajemnie sobie pomagają, także w pracach domowych, bowiem uczą się samodzielności. Skoszenie trawy czy regularne porządki, takie jak w tradycyjnych domach, są na porządku dziennym. Tu także uczą się samodyscypliny i świadomości otaczającego nas świata.

Poniedziałkowa akcja sadzenia roślin była częścią lekcji związanej z postawami proekologicznymi. Jak podkreśla dyrektor Wojciech Woźniak, dzieci od najmłodszych lat uczone są dbania o środowisko.

Znają m.in. zasadę segregowania śmieci – dodaje. – Jednak najbardziej nas cieszy, że są świadome, dlaczego należy to robić. Mam nadzieję, że te proekologiczne lekcje zaowocują w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *