Zakończyły się warsztaty fotograficzne w gminie Łubianka. Teraz czas na wystawę

Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. nadesłane

Dziesięcioro uczestników, 20 godzin zajęć, kilka tysięcy zdjęć i dziesiątki nieznanych wcześniej miejsc. Zajęcia z fotografii dowiodły, że w gminie jest jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Najciekawsze z miejsc będzie można oglądać na wystawie w BCK w Łubiance.

Warsztaty fotograficzne rozpoczęły się 14 września. Prowadzone były przez fotografików z Toruńskiej Szkoły Fotografii. Mogło w nich wziąć udział zaledwie 10 uczestników. Łącznie na zorganizowanie warsztatów udało się pozyskać ok. 8 tys. zł.

REKLAMA

Celem warsztatów było zaprezentowanie kulturowych, przyrodniczych i historycznych walorów gminy Łubianka. Zależało nam na tym, aby z jednej strony utrwalić piękno naszej gminy, a z drugiej, by nasi nowi mieszkańcy mogli ją lepiej poznać – tłumaczy Danuta Kwiatkowska, dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance. 

Warsztaty obejmowały 20 godzin zajęć teoretycznych w siedzibie biblioteki oraz zajęć praktycznych w terenie. Uczestnicy swoją przygodę z fotografią rozpoczęli od nauki budowy aparatu i jego najważniejszych funkcji i ustawień. Prowadzący zdradzali tajniki fotografowania przyrody i zabytków. Kursanci już trzeciego dnia mogli przekonać się, jak wdrażać zdobytą wiedzę w praktyce.

Przejechaliśmy po gminie łącznie niemal 400 km, odwiedzając każdą z miejscowości. Nie było w grupie osoby, która nie byłaby czymś zaskoczona. Okazało się, że w naszej gminie jest wiele nieodkrytych tajemnic i setki miejsc wartych uwagi – opowiada Danuta Kwiatkowska. – Odkryliśmy m.in. inne wejście do Wąwozu Leszczyńskiego, zabytkowy grzejnik w szkole w Warszewicach, brukową drogę w Słomowie czy zapomniane kapliczki przydrożne.

Znane i mniej znane miejsca w gminie będą mogli odkrywać także pozostali mieszkańcy. W BCK w Łubiance zostanie bowiem zorganizowana wystawa z 80 najlepszych zdjęć. Ich selekcja nie będzie prostym zadaniem, bo uczestnicy w trakcie warsztatów wykonali ponad 5 tys. fotografii. 

Warsztaty fotograficzne są realizowane w ramach zadania pt. „Gmina Łubianka w obiektywie” w ramach projektu grantowego pn. „Promocja zasobów dziedzictwa przyrodniczego kulturowego i historycznego obszaru Ziemi Gotyku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. z PROW na lata 2014-2020.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *