Zakład Usług Komunalnych w Rzęczkowie przejdzie kompleksową termomodernizację

Box2 Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Będzie przestronniej, jaśniej, a przede wszystkim cieplej. W gminie Zławieś Wielka zakończył się przetarg na wyłonienie wykonawcy prac termomodernizacyjnych budynku ZUK w Rzęczkowie. Roboty rozpoczną się tuż po długim majowym weekendzie. Koszt inwestycji to prawie 1,2 mln zł.

Budynek modernizację przejdzie po raz pierwszy. Niedawno gmina wykupiła go z rąk likwidowanej Spółdzielni Usługowo-Produkcyjnej Kółek Rolniczych Agrotech. Z uwagi na jego stan podjęto decyzję o remoncie i unowocześnieniu. Poza termomodernizacją w środku wykonany zostanie generalny remont. Jak prowadzone będą prace?

REKLAMA

Przede wszystkim docieplone zostaną ściany, posadzki i dach. Dodatkowo plany modernizacyjne przewidują instalację podwieszanego sufitu. W zakresie robót jest także wymiana wypełnienia między kondygnacjami, wymiana warstw podłogi i wykończenie posadzek. By zachować wysoką efektywność cieplną, wstawione zostaną nowe okna i drzwi zewnętrzne oraz wymienione grzejniki i instalacje centralnego ogrzewania.

– Działania te wynikają z przeprowadzonego audytu energetycznego budynku, podczas którego potwierdzono wstępnie zdiagnozowany problem niskiej efektywności energetycznej obiektu – mówi Monika Ryngwelska, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. – Poprzez termomodernizację realnie tę efektywność zwiększymy, zmniejszymy zaś zapotrzebowanie ZUK na energię. Za tym idą realne oszczędności.

Obiekt zyska także nowe rury spustowe i rynny oraz żaluzje elewacyjne i daszki systemowe nad wejściem. W części środkowej zmieniony zostanie kąt nachylenia dachu.

Równolegle we wnętrzu budynku prowadzony będzie remont. Na piętrze wyrównana zostanie posadzka i wprowadzona m.in. nowa wentylacja grawitacyjna oraz oświetlenie LED. Obiekt, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, zostanie odmalowany.

– Przy ZUK powstanie również zaplecze techniczne z miejscami warsztatowymi – dodaje prezes Sławomir Jakubowski. – Świadczymy m.in. usługi transportowe, dowożąc dzieci z terenu gminy do szkół. W przypadku jakichkolwiek przeglądów pojazdów będziemy mogli wykonać je we własnym zakresie.

Poprawiony zostanie także standard obsługi klienta zgłaszającego się do zakładu. Prace zakładają bowiem powiększenie powierzchni Biura Obsługi Klienta.

W przyszłości na komfort ten wpłyną także większe parkingi. Zagospodarowany zostanie, dziś zaniedbany, przylegający do budynku plac.

W trakcie termomodernizacji Zakład Usług Komunalnych funkcjonować będzie bez zakłóceń. Biura przeniesione zostaną do specjalnie przygotowanych na czas remontu kontenerów. Sam obiekt zamknięty będzie przez około 6 miesięcy.

Koszt prac to prawie 1,2 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi 685 tys. zł.

Zakład Usług Komunalnych na co dzień zaopatruje mieszkańców w wodę, świadczy usługi zbiorowego odprowadzania ścieków, a także odbioru i transportu odpadów komunalnych. Trzecim zadaniem własnym jest wspomniany już transport – dowóz dzieci i młodzieży do szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.