Zagłosuj w budżecie obywatelskim

Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Budżet obywatelski, wcześniej zwany partycypacyjnym, jest procesem, w którym obywatele danego miasta wspólnie poprzez głosowanie decydują o przeznaczeniu publicznych pieniędzy na kolejny rok budżetowy. W Chełmży można głosować na cztery projekty.

W budżecie obywatelskim początkowo mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do wykonania, które następnie analizowane są przez urzędników pod kątem wydatków. Kolejnym etapem jest selekcja zadań i oddanie wybranych projektów do głosowania przez mieszkańców. Ostatnim krokiem jest głosowanie na wybrane projekty, te, które zbiorą najwięcej głosów, zostaną zrealizowane. Do głosowania w budżecie obywatelskim na 2020 r. zakwalifikowano cztery projekty. 

REKLAMA

Pierwszym projektem jest renowacja nawierzchni boiska wielofunkcyjnego przy ul. 3-go Maja. Założeniem zadania jest renowacja kortu tenisowego i wymiana nawierzchni. 

Drugim wybranym zadaniem jest wykonanie nowego chodnika przy ul. Polnej po stronie parzystej od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do ul. gen. Hallera. Zadanie dotyczy wyprofilowania terenu pod chodnik z ustawieniem krawężników. 

Trzecią propozycją jest modernizacja boiska sportowego do gry w kajak polo przy Bulwarze 1000-lecia. Realizacja zadania obejmuje modernizację istniejącego boiska do gry w kajak polo, które zostało zamontowane na tafli jeziora. Remont boiska ma dotyczyć doposażenia boiska w pływające pomosty.

Ostatnim zadaniem, na które można głosować, są inteligentne ławki solarne. Ławki miałyby być zlokalizowane przy skwerze na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza, Sikorskiego i Bulwaru 1000-lecia. Ławki mają posiadać ładowarki do urządzeń mobilnych, bezprzewodowy, darmowy dostęp do internetu i oświetlenie LED. 

Głos oddać mogą mieszkańcy Chełmży do 31 października 2019 r. Tak jak we wcześniejszych latach głosowanie odbywa się za pomocą kart do głosowania, które można wrzucać do urn umieszczonych na korytarzach w Urzędzie Miasta Chełmży oraz w Szkole Podstawowej nr 5. W karcie do głosowania należy podać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i numer PESEL. 

Głos można oddać na maksymalnie dwa wybrane projekty. Szacunkowy koszt wykonania jednego projektu to 50 tys. zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *