Zaczęło się XXVII Welconomy Forum. Co działo się podczas otwarcia?

Box2
fot. Łukasz Piecyk

Czekaliśmy na was przez te pół roku. Cieszymy się, że było warto. Nie mam już dziś żadnych wątpliwości, że przedsiębiorca potrzebuje przede wszystkim spotkania – mówił podczas wystąpienia otwierającego tegoroczne Welconomy jego twórca, Jacek Janiszewski. Przewodniczący rady programowej wydarzenia odniósł się w ten sposób do przeniesienia Forum z marca na wrzesień, co było efektem wybuchu epidemii.

Wątek epidemiczny zajmuje dużą część tegorocznego Welconomy. Wśród gości znalazł się m.in. Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas. Podczas inauguracji w budynku CKK Jordanki, wielu występujących zwracało uwagę na sytuację epidemiczną i jej skutki. Jako pierwszy wystąpił ks. biskup Wiesław Śmigiel, który skupił się na naukach Jana Pawła II, którego nauka również jest jednym z tematów Welconomy.

REKLAMA

– Toruń to miasto, które ciągle kultywuje tradycje dialogu. Kiedy wczytamy się w cele tego forum, zobaczymy, że wśród nich wymieniona są m.in. dialog, współpraca, a w tych czasach, warto dodać również solidarność. Kiedy te trzy słowa ze sobą połączymy, to okazuje się, że jest to bardzo spójne z tym, co zostawił nam w swoim nauczaniu święty Jan Paweł II – mówił biskup.

Wątek epidemiczny powrócił również w wystąpieniach innych. Wojewóda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, jak wielkim wyzwaniem jest obecna sytuacja i jak skuteczną walkę z koronawirusem prowadził rząd.

– Jako społeczeństwo stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Dla rządów państw, dla służby zdrowia, to było nowe, trudne zadanie. My, jako Polska, wywiązaliśmy się z tego zadania doskonale – przekonywał wojewoda. – Powiedzieć, że służby sanitarne spisały się doskonale, to nic nie powiedzieć. W wielu trudnych momentach wykazały się wielkim opanowaniem, a dzięki wielu decyzjom, w Polsce mamy stabilną sytuację.

Przemawiający zaraz po nim marszałek województwa Piotr Całbecki podziękował organizatorom za realizację wydarzenia, mimo trwającej epidemii.

– Dziękuję państwu, że jesteście niezawodni. Uznajecie, że warto się spotykać w naszym regionie, aby dyskutować i o starych i o nowych problemach, związanych z funkcjonowaniem naszej gospodarki w ujęciu światowym, krajowym, ale i regionalnym – wymieniał Piotr Całbecki. – Wirus pokazał wyraźnie, że serca mamy wciąż te same. Nasza solidarna postawa, wyrzeczenia, jakie ponieśliśmy jako całe społeczeństwo, były odpowiedzią dla potrzebujących.

Z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski zwracał uwagę na to, iż receptą na ratowanie gospodarki w obliczu kryzysu są inwestycje. Powołał się na przykład budowy ECF Camerimage, jako inwestycji w przyszłość.

– Jesteśmy w jednym z miejsc, na których zaznaczyliśmy drogę ku rozwojowi gospodarczemu, społecznemu, a także w wymiarze organizowania tak ważnych spotkań jak Welconomy. To Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki. Dobre wiatry wiejące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nasze odważne decyzje, wskazują na to, że będzie kontynuacja. Centrum Sztuki Współczesnej, CKK Jordanki i Europejskie Centrum Filmowe Camerimage – to przed nami. Przede wszystkim, stawiamy na gospodarkę. Jak w wielu miastach w Polsce, tak i w Toruniu. 27 tys. podmiotów prowadzi działalność gospodarczą, a my mówimy: jeszcze – mówił prezydent Michał Zaleski.

Jako ostatni do zgromadzonych w sali koncertowej CKK Jordanki przemówił przewodniczący rady programowej Welconomy, Jacek Janiszewski. Podkreślał wagę organizacji tego wydarzenia i wsparcie, jakie pojawiło się w czasie epidemii.

– Chcę ogłosić bardzo ważną dla mnie, moich współpracowników i rodziny prawdę, że nie zawiedliście wcale. Że to, iż musieliśmy przełożyć konferencję z marca na wrzesień, nie wpłynęło ani na chęć bycia z nami, ani na frekwencję, ani na przedsiębiorców, którzy ze współpracy z nami się nie wycofali. Mam wrażenie, że szczególnie wśród polityków mamy dużo więcej przyjaciół, wsparcia i dobrego słowa – zaznaczał Jacek Janiszewski.

Choć w innym terminie niż pierwotnie planowano, ostatecznie padły słowa “XXVII Welconomy Forum in Toruń uważam za otwarte”. Po inauguracji odbyły się sesje plenarne, po których uczestnicy wezmą jeszcze udział w panelach tematycznych. Na jutro zaplanowano spotkania online.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.