Zabytkowy dworek w Zębowie zostanie odnowiony

Box1 Obrowo Wiadomości
fot. nadesłane

Budynek dworku w Zębowie ma odzyskać dawny blask. Trwające już prace remontowo-budowlane nad obiektem z przełomu XIX w. i XX w. zakończyć się mają do września 2021 r. Jak będzie wyglądał po remoncie?

Obecnie w zabytkowym dworku działają niewielka szkoła oraz przychodnia, ale znajdują się tam również dwa lokale mieszkalne. Obecnie zasilany jest w ciepło z kotłowni węglowej na ekogroszek. To, co ma m.in. zostać poprawione dzięki przeprowadzanemu remontowi, to niska efektywność energetyczna budynku.

REKLAMA

Przebudowa pozwoli na obniżenie wydatków na ogrzewanie, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i strat energii w budynku. Poprawią się ogólne warunki użytkowania dworku, zwłaszcza komfort cieplny – wyjaśnia wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

fot. nadesłane

Odbywające się tam prace termomodernizacyjne, połączone z przebudową, współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki temu możliwa będzie m.in. wymiana instalacji ciepłego ogrzewania i źródła ciepła, zmieni się także sposób przygotowania ciepłej wody z lokalnego elektrycznego na centralny z pompy ciepła. Ocieplony zostanie również strop nad piwnicą, dach oraz strop pod wieżą. Ocieplenie zyskają też ściany zewnętrzne, a istniejąca wentylacja grawitacyjna zostanie poprawiona. Prace zakładają także wymianę okien.

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje też renowację historycznych drzwi wejściowych z przeszkleniem nad drzwiami, renowację wieży, prace budowlane wewnątrz budynku i instalację oświetlenia ogólnego i ewakuacyjnego – dodaje wójt Andrzej Wieczyński. – Dodatkowo wyburzona zostanie brama garażowa, wyremontowany zjazd do garażu oraz balustrada.

Zmiany będą więc spore, a dzięki nim wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków dworek w Zębowie już za półtora roku powróci do czasów swojej świetności. Wizualna odnowa to jednak tylko część zalet. Ważnym aspektem remontu są także idące za nim oszczędności, wynikające ze zwiększenia efektywności energetycznej. Przedsięwzięcie pochłonie 1,808 mln zł, z czego 811 tys. zł pochodzi z dofinansowania ze środków zewnętrznych. Projekt pod nazwą „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w miejscowości Zębowo” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *