Za nami niezwykły koncert. W Chełmnie wystąpiła Paulina Błaszak

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

W cyklu „Kultura lokalnie – Chełmnianie i ich pasje” odbył się recital pochodzącej z Chełmna skrzypaczki Patrycji Błaszak. Artystka wykonała najpiękniejsze i najbardziej znane miniatury skrzypcowe.

PatrycjaBłaszak urodziła się w 1992 r. w Chełmnie. Jest skrzypaczką, zarówno solistką, jak i kameralistką. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także Norweską Akademię Muzyczną w Oslo. Na co dzień współpracuje z wieloma wybitnymi pedagogami, dużymi zespołami orkiestrowymi oraz mniejszymi kameralnymi. Jest laureatką europejskich konkursów oraz festiwali muzycznych. Ukończyła również Akademię Młodej Filharmonii Aukso i wzięła udział w dwuletnim stypendium Filharmonii w Oslo. Otrzymała stypendia na Uniwersytecie Nowego Jorku oraz w Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej w Wiedniu. Była uczestniczką Festiwalu Kameralnego Grieg in Bergen oraz w Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oslo. Niedawno z Orkiestrą Symfoniczną w Oslo wykonała koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę op. 102 Johannesa Brahmsa.

REKLAMA

Jako rdzenna chełmnianka Patrycja Błaszak jest trzykrotną stypendystkąStarostwaPowiatowego w Chełmnie dla szczególnie uzdolnionych studentów. Chętnie bierze również udział w promocji swojego rodzinnego miasta. Została bowiem twarzą 3. edycji chełmińskiego 9 Hills Festival.

Jej gra spotyka się zawsze z przychylnymi reakcjami publiczności oraz pozytywną oceną krytyki muzycznej. Chętnie jest zapraszana przez sceny muzyczne na całym świecie.

– Bardzo cieszymy się, że udało nam się zaprosić artystkę do występu na naszej scenie – mówi Janusz Napora, dyrektor ChDK. – Występowała dla nas już wielokrotnie wcześniej, ale biorąc pod uwagę jej obecną światową klasę, sprowadzenie jej nie było takie proste. Teraz po prostu wykorzystaliśmy moment, że była w kraju, dokąd przyjechała z Norwegii, gdzie mieszka na stałe. To właśnie tam obecnie koncertuje najwięcej. Oczywiście została bardzo ciepło przyjęta przez chełmińską publiczność, która wręcz nie chciała jej puścić ze sceny.

Nie wiadomo, kiedy skrzypaczka zagra w Chełmnie ponownie, choć pomysł w tym względzie dyrektor ChDK-u ma bardzo konkretny.

– Paulina jest córką znanego chełmińskiego muzyka, dyrygenta Chorus Culmensis Wojciecha Błaszaka – wyjaśnia Janusz Napora. – To w ogóle bardzo muzykalna rodzina. Wszyscy jej członkowie grają na instrumentach lub śpiewają. Stąd powstał pomysł, żeby zorganizować wspólny koncert rodziny Błaszaków, oczywiście jak tylko Paulina pojawi się w kraju. Nie będzie to przedsięwzięcie organizacyjnie łatwe, ale mamy nadzieję, że uda się je przeprowadzić. Kiedy? Mam nadzieję, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku, do wakacji. Luty raczej odpada ze względu na koncerty związane ze Świętem Zakochanych. Z kolei w marcu wystąpi u nas Wojciech Mrozek, także chełmnianin, światowej sławy klarnecista, który również od lat nie mieszka już w Chełmnie. W każdym razie dołożymy wszelkich starań, aby Patrycja zagrała dla nas ponownie w towarzystwie swojej rodziny. Z całą pewnością będzie to nie lada gratka dla naszych mieszkańców.

W czasie koncertu Patrycji Błaszak towarzyszyła pianistka Monika Pończocha. Występ odbył się w Kinoteatrze RONDO w Chełmnie 6 stycznia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *