Za kilka tygodni ruszymy nową ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż jeziora w Kamionkach Małych

Box2 Łysomice Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

Budowa ścieżki edukacyjnej nad jeziorem w Kamionkach Małych przekroczyła półmetek. Jej łączna długość w obecnie realizowanym etapie to ponad 1,7 km.

Modernizacja ścieżki edukacyjnej dotyczy głównie terenu położonego po zachodniej stronie jeziora. Trasa przed zmianą była ciągiem pieszym, powstałym w naturalny sposób przez spacerowiczów i rowerzystów. Jak będzie wyglądać po remoncie?

REKLAMA

Szeroka na 2 metry szutrowa nawierzchnia ograniczona zostanie dwoma krawężnikami. Dodatkowymi jej elementami będzie 5 przystanków, na których będzie można odpocząć. Tam także staną tablice zawierające informacje i rysunki o treści przyrodniczej, dotyczące gatunków roślin i zwierząt występujących w okolicy.

– Innym powodem dla wykonania przystanków jest zwrócenie uwagi na ciekawe widoki, a także wskazanie zasad zachowywania się w środowisku lasu – tłumaczą realizatorzy przedsięwzięcia. – Przystanki wyposażono w najbardziej niezbędne elementy jak: tablicę informacyjną, kosz na śmieci, ławkę oraz stolik – pieniek i palisadę.

Modernizacja ścieżki edukacyjnej nad jeziorem w Kamionkach Małych będzie wspierała proces ochrony różnorodności biologicznej obszaru w bezpośredniej bliskości jeziora Kamionkowskiego, stanowiącego część Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy.

Trasa wiedzie wzdłuż ul. Widokowej, następnie ścieżką leśną i pasem nadbrzeżnym jeziora. Prace zwieńczone zostały już na pierwszym etapie, od drogi asfaltowej na tzw. ośrodku do skrzyżowania ul. Widokowej z ul. Spacerową.

– Obecnie ustalana jest nowa organizacja dla ruchu na wykonanym odcinku drogi ul. Widokowej – mówi Justyna Paczkowska z Urzędu Gminy Łysomice. – Rozważamy wprowadzenie zakazu ruchu z wyjątkiem dojazdu mieszkańców do swoich domów lub ruchu jednokierunkowego z zakazem postoju i parkowania. W okolicy bowiem znajdują się odpowiednie ku temu miejsca.

Dbając o dobro wspólne, urząd gminy apeluje także do mieszkańców, by po ścieżce edukacyjnej nie poruszać się quadami, crossami oraz innymi pojazdami mogącymi zniszczyć nową inwestycję.

Ze ścieżki w czerwcu skorzystają uczestnicy organizowanego przez gminę Łysomice triathlonu. W ten sposób mieszkańcy obchodzić będą Noc Świętojańską.

– Triathlon składać się będzie z biegu, jazdy na rowerze i pływaniu na kajaku – wylicza Justyna Paczkowska. – Od tradycyjnych zawodów odróżniać go będzie rywalizacja drużynowa – w skład jednego zespołu wchodzić będą trzy osoby. Każda podejmie się jednego sportowego wyzwania. Ponadto przygotujemy warsztaty robienia wianków i zaprosimy do wspólnej biesiady przy ognisku.

Wydarzenie zaplanowano na 22 czerwca. Zapisy na triathlon prowadzone będą elektronicznie od 15 maja. Szczegóły na stronie www.lysomice.pl.

Tagged

3 thoughts on “Za kilka tygodni ruszymy nową ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż jeziora w Kamionkach Małych

  1. Byłem tam dziś. Nie miałem pojęcia, że coś TAKIEGO ma powstać. Masakra co zrobiono z takim pięknym terenem. To ma być “proces ochrony różnorodności biologicznej obszaru”? Bzdura. Nie można było zostawić naturalnego terenu? Czy naprawdę do poznawania przyrody potrzebne są krawężniki, wycinka zieleni i nasypy w poprzek naturalnych, dzikich plażyczek? Może od razu bulwar? Moim zdaniem to skandal. Po co niszczyć, ciąć i itp.? Żenada. Jak można wymyślić coś takiego???

    1. Jak to po co, zeby kasa konto zasilila odpowiednim osobom, a publika bzdury o celach przyrodniczych łyknie bez dwóch zdań. Skandal.

  2. Widziałem tą ścieżkę. Dobry pomysł. Mam nadzieję, że zrobią podobną dookoła jeziora. Dobre miejsce na wypoczynek z rodziną w odosobnieniu i zabawę z dziećmi.
    Kiedyś – ok 20 lat wczesniej była ścieżka dookoła jeziora wydeptana przez wędkarzy. Chaszcze i krzaki, że trudno przejść pieszo i z rowerem. Teraz można zobaczyć jezioro z ładnej ścieżki pieszo-rowerowej.
    Jeżeli dokończą ścieżkę dookoła jeziora to od strony północno-zachodniej powinni zrobić dobre połączenie z Jeziorem Chełmżyńskim. Wtedy zostanie zamknięta pętla rowerowa Jezioro Kamionkowskie z Jeziorem Chełmżyńskim od północy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *