Z Pomowca Kijewo Królewskie do Legii Warszawa. Wielki transfer 18-latka spod Chełmna

Box2 Powiat chełmiński
Fot. Adam Cieśliński

Wieloletni wychowanek Pomowca Kijewo Królewskie związał się 3-letnim kontraktem z Legią Warszawa. 18-letni Kacper Skibicki, mogący występować na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika, do klubu przeszedł z II-ligowej Olimpii Grudziądz.

– Transfer do Legii to spełnienie marzeń, które musi zostać poparte ciężką pracą – mówi Kacper. – Wciąż nie mogę uwierzyć, że jestem częścią zespołu. To przykład tego, że nawet mieszkając w niewielkiej wiosce, można spełnić swoje marzenia i osiągnąć sukces.

REKLAMA

Na triumf ten chłopak z Płutowa, niewielkiej wsi w gminie Kijewo Królewskie pracował latami. W piłkę grał na podwórku już jako dziecko. Pasję rozwinął w nim Adam Cieśliński, trener Pomowca Kijewo Królewskie, który wziął Kacpra pod swoje skrzydła.

– Chłopak zaczynał w grupie młodzik i już wtedy dało się zauważyć jego ponadprzeciętność – wspomina trener, który prowadził chłopaka najdłużej. – Po kolei przechodził szczeble szkolenia młodzieżowego. Mimo że rocznikiem pasował do grupy juniorów młodszych, wśród starszych doskonale dawał sobie radę. Razem z nami pisał historię klubu. W sezonie 2016/2017 jego grupa po raz pierwszy wygrała swoją ligę. Kacper został najlepszym strzelcem – zagrał we wszystkich meczach, zdobył 16 bramek. To był dla niego przełom.

W roku 2017 władze klubu Pomowiec postawili na rozwój Kacpra. Piłkarz zmienił klub, rozpoczynając karierę w Olimpii Grudziądz. Tym razem trenował pod czujnym okiem Pawła Borkowskiego.

– W rozmowach z trenerem często słyszałem, że Kacper, dzięki swojej pracy, osiągnie wiele – wspomina Tomasz Cichowlas, wujek piłkarza. – Faktycznie, pokazał, na co go stać. Nie zapomniał jednak o lokalnym podwórku. Przez lata angażował się w charytatywne turnieje i eventy sportowe.

Będąc zawodnikiem Olimpii Grudziądz, został włączony do zespołu seniorów. Debiut w II lidze zaliczył 17 sierpnia 2018 r., wchodząc na ostatnie cztery minuty wygranego 4:0 spotkania ze Skrą Częstochowa. Kacper w barwach Olimpii wystąpił w 13 spotkaniach – 11 ligowych i dwóch w Pucharze Polski.

Na koncie młodego sportowca były dwie bramki – w 16. kolejce II ligi w zremisowanym 2:2 meczu przeciwko Elanie Toruń oraz w przegranym 2:7 spotkaniu 1/16 finału Pucharu Polski z Wisłą Płock. To właśnie w tej drugiej rywalizacji Kacper pokazał swój wielki talent.

Prezentował się na tyle dobrze, że od trenera reprezentacji Polski U18 Wojciecha Tomaszewskiego otrzymał powołanie na listopadową konsultację szkoleniową w Jarocinie. Finalizował również przejście do Legii.

– Kacper pozytywnie przeszedł wszystkie testy medyczne oraz sprawnościowe i został włączony do zespołu Legii Warszawa – mówi Tomasz Cichowlas. – Jesteśmy niezwykle z niego dumni. Od początku wierzyłem, że mu się uda. Ma talent i wielki atut – szybkość.

Kontrakt w Legii będzie obowiązywał do 31 grudnia 2021 r., a zawodnik zostanie od razu wypożyczony na pół roku do Olimpii Grudziądz. W ostatnich dniach Kacper podpisał także kontrakt z menadżerem, który od teraz będzie dbał o kształtowanie jego kariery.

Mimo wielkiego sukcesu mieszkaniec Płutowa twardo stąpa po ziemi. Obecnie uczy się w grudziądzkim liceum. Wkrótce podejdzie także do jednego z najważniejszych sprawdzianów w życiu – egzaminu dojrzałości. A co później?

Najbliższe trzy lata poświęcę na samorozwój i treningi – komentuje Kacper. – Następnie chciałbym zostać trenerem i kształcić innych. Przed laty dostałem piękne wzorce, których będę się trzymał. My, sportowcy, nie powinniśmy bowiem zapominać o swoich pierwszych trenerach, o osobach, które zaszczepiły w nas miłość do konkretnej dyscypliny. Poza naszą ciężką pracą, wyrzeczeniami i marzeniami, oni również są ojcami naszych sukcesów.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *