X Marszałkowski Bal Dobroczynny. Zebrano 176 tysięcy

Box1 Wiadomości Województwo
S. Urszula Wardowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie. Fot. Szymon Dziebło dla UMWKP

Aż 176 tys. zł zebrano na licytacji głównej podczas X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 11 stycznia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Rekordową cenę 35 tys. zł osiągnęła płyta winylowa z autografem Robbiego Williamsa i zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów. Z kolei 30 tys. zł zapłacono za dwa obrazy wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Całkowity dochód z imprezy (z wszystkich licytacji i biletów wstępu) trafi do czterech instytucji niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym z województwa kujawsko-pomorskiego, a także trzech misji zagranicznych.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji naszego balu przeznaczamy na wspieranie różnych ośrodków opiekujących się niepełnosprawnymi, chorymi i potrzebującymi w całym regionie. Do tej pory przekazaliśmy potrzebującym 1,5 mln zł – deklaruje marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

W tym roku pieniądze trafią do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński), Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) oraz Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, a także misji niosących pomoc potrzebującym w Angoli, Indonezji i Zambii.

Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Wsparcie w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego otrzymuje po raz trzeci – wcześniej było to w 2012 r. i 2017 r.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie to dzieci, młodzież, dorośli, niepełnosprawni intelektualnie i osoby starsze, somatycznie chore. To w sumie 152 osoby w siedmiu oddziałach. W tym roku planujemy odświeżyć, odmalować wszystkie oddziały – mówiła podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim s. Urszula Wardowska, dyrektor DPS-u w Chełmnie.

Środki finansowe przekazane nam w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego zorganizowanego w 2017 r. przeznaczone były na sprzęt rehabilitacyjny i prace remontowe. Nasza placówka znajduje się w kompleksie klasztornym złożonym z czterech budynków, których utrzymanie pochłania ogromne koszty. Te pieniądze są bardzo potrzebne – dodała s. Wardowska.


Pieniądze z X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego trafią też do innej instytucji pomocowej z powiatu chełmińskiego. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Pod jej opieką znajduje się 14 dziewcząt, którym placówka zapewnia ukończenie nauki w szkole ponadpodstawowej. Siostry prowadzą też świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.


Często trafiają do nas dziewczyny, które potrzebują szczególnej pomocy. To dzieci, które w innych domach dziecka sprawiały ogromne trudności, z którymi nikt nie dawał sobie rady. Wiadomo, że początki tych problemów znajdują się w rodzinach. To osoby, które często doświadczyły ogromnej traumy ze strony swoich rodzin. U nas dziewczyny odkrywają swoje wartości, starają się stanąć na nogi, być innymi ludźmi – mówiła podczas konferencji prasowej s. Katarzyna Machut z placówki w Pniewitem. – Często te osoby okazują się nieprzeciętnie zdolne. Nikt nie dał im szansy, by uwierzyły w swoje siły, doznały wsparcia ze strony dorosłych. Staramy się, by po osiągnięciu pełnoletności miały możliwość wyboru innego życia. By mogły wejść w dorosłość nie tylko z bagażem trudnych doświadczeń, ale też cennym kapitałem.

Pieniądze z X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego placówka przeznaczy na odwilgocenie i izolację swoich pomieszczeń. Sióstr nie było stać na taki wydatek, gdyż wszystkie środki przeznaczają na bieżącą działalność pomocową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *