Wyróżnienie dla koła teatralnego “Czarne owieczki”

Powiat chełmiński Wiadomości
fot. POW Pniewitem

Koło teatralne „Czarne Owieczki” wzięło udział w 4. edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”. W dniach od 24 do 30 listopada osiemnaście zespołów z całej Polski prezentowało w Małym Kacku w Gdyni swoje spektakle. Podopieczne Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pniewitem zdobyły aż trzy wyróżnienia.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Bł. Marii Karłowskiej dla dziewcząt w Pniewitem prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Przyjmuje dziewczęta po szkole podstawowej, które zostały skierowane do placówki przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie. POW zapewnia opiekę i naukę szkolną dla czternastu wychowanek. Zgromadzenie stara się także rozwijać zainteresowania i umiejętności swoich podopiecznych, między innymi w postaci prowadzenia kółka teatralnego.

REKLAMA

W tym roku koło teatralne „Czarne Owieczki” wzięło udział w IV Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna, zorganizowanym przez Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku i Ruch Światło Życie. Celem Przeglądu było stworzenie przestrzeni do rozwoju zdolnym grupom teatralnym i promowanie takich wartości, jak różnorodność, ponadczasowość, otwartość, integracja i profesjonalizm. Dziewczęta z POW Pniewitem zaprezentowały spektakl „Żywot człowieka niechcianego”. Miały do dyspozycji scenę teatralną oraz profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Przedstawienie opowiadało o problemie odrzucenia przez najbliższych i braku miłości. Dziewczęta wykorzystały formułę pantomimy, używając ruchu, mowy ciała i gestów. Sięgnęły także do popkulturowych piosenek. Spektakl miał charakter terapeutyczny, ponieważ brak akceptacji i samotność były udziałem młodych artystek. Pokazywał, że drogą do radości może być Bóg.

„Czarne owieczki” zostały jednym ze zwycięzców konkursu Kurtyny 2019 i otrzymały wyróżnienie „Kurtyna na Bis”. W uzasadnieniu wskazywano na odwagę w pokazywaniu bolesnych tematów i wzruszającą realizację sceniczną. Zespół został także wyróżniony „Kurtyną specjalną” i „Kurtyną Admiratorską”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *