Wyrabiasz nowy dowód? Przeczytaj to koniecznie!

Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Wiadomości Wielka Nieszawka Zławieś Wielka
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od 4 marca będzie można składać wnioski o e-dowody z warstwą elektroniczną, dzięki której będziemy mogli bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw urzędowych. Jeśli jednak wniosek złożymy nieco wcześniej, dostaniemy stary dowód.

Urzędy gmin szeroko informują o zmianach dotyczących wydawania dowodów osobistych. Jeśli wniosek złożymy przed 4 marca, otrzymamy stary dowód. E-dowody z warstwą elektroniczną otrzymają osoby zaś osoby, które złożą dokumenty po 4 marca.

REKLAMA

Dzięki numerowi CAN, który pojawi się na pierwszej stronie dowodu – będziemy mieć dostęp do urzędowych usług elektronicznych. Z dokumentami dostaniemy również numery PIN1 i PIN2.

Umożliwią one m.in. sprawdzanie stanu konta z ZUS, złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym czy weryfikację punktów karnych, a także podpisywanie się pod urzędowymi pismami.

“Jeśli nowy dokument jest Ci potrzebny w najbliższych dniach, a wniosek chcesz złożyć online – zrób to jak najszybciej. Od środy 27 lutego nie będzie takiej możliwości. Ponownie wnioski online będzie można składać od poniedziałku – 4 marca” – informuje Urząd Gminy Lubicz.

Jeżeli zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy przed 4 marca, należy trzymać się kilku wskazówek:

  • składając wniosek – pamiętajmy, aby go prawidłowo uzupełnić;
  • sprawdźmy, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu;
  • składając wniosek online, wpiszmy swój numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł do nas zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości;
  • jeśli nie jesteśmy pewni, czy zdjęcie spełnia wymagania lub mamy jakiekolwiek inne wątpliwości, możemy odwiedzić urząd gminy i tam – po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem – złożyć wniosek.

W piątek (1 marca) od godz. 12 w związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi nastąpi przerwa techniczna w działaniu ogólnopolskiego Rejestru Dowodów Osobistych.

Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11.30. Od godz. 12 do zamknięcia urzędów nie będzie można także odbierać dowodów osobistych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *