Wykorzystaj moc tlenu. Zalety i zastosowanie terapii tlenowej

Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Tlen to naturalny doping dla organizmu. Jego prozdrowotne działanie docenili już sportowcy i gwiazdy show biznesu. Sesje w komorze hiperbarycznej dają także doskonałe rezultaty w leczeniu chorób dermatologicznych, ortopedycznych i neurologicznych. Wykorzystywane są w profilaktyce antynowotworowej, leczeniu dzieci z autyzmem i w chorobie Alzheimera. Zalety i zakres zastosowania terapii tlenowej można by mnożyć.

Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej to nowoczesna metoda odnowy i regeneracji organizmu. Dla niektórych jednostek chorobowych to podstawowa forma terapii, dla innych wspomagająca. Często wykorzystywana jest także, jako alternatywa dla tradycyjnego leczenia – wszędzie tam, gdzie inne metody zawodzą.

REKLAMA

Terapia tlenowa to metoda terapeutyczna, polegająca na dostarczeniu do organizmu czystego tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia – wyjaśnia Mariusz Babiarz, fizjoterapeuta. – Nasycony tlenem organizm intensywnie regeneruje komórki i odnosi korzyści, których osiągnięcie nie byłoby możliwe poprzez żaden inny rodzaj terapii.

Sesja w kapsule hiperbarycznej wykorzystywana jest m.in. w dermatologii, stomatologii, kardiologii, neurologii, onkologii i ortopedii. Terapia hiperbaryczna biostymuluje organizm, likwiduje zakażenia i odżywia niedotlenione komórki. Pozwala to w dłuższej perspektywie wzmocnić układ immunologiczny i powrócić do zdrowia. Terapia czystym tlenem często jest wykorzystywana w profilaktyce antynowotworowej, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. To jednak nie wszystko. Sesje tlenowe przynoszą też doskonałe rezultaty w leczeniu Alzheimera i dzieci z autyzmem, ponieważ pozwalają na zwiększenie aktywności mózgu poprzez głębokie dotlenienie.

Regularne sesje w komorze hiperbarycznej poprawiają przepływ krwi w mózgu. Pacjenci wykazują dzięki temu większe zdolności zapamiętywania i koncentracji – tłumaczy Mariusz Babiarz. – Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana u dzieci z autyzmem na całym świecie. Pobudza uśpione komórki mózgowe do pracy, co przekłada się na poprawę motoryki, lepszy kontakt z dzieckiem czy zmniejszenie objawów drażliwości.

Badania potwierdzają, że już nawet 40 godzin w komorze hiperbarycznej może poprawić funkcjonowanie małych pacjentów. Głębokie dotlenienie przynosi też korzyści w leczeniu stresu, przewlekłego zmęczenia, napięcia psychicznego, spadku nastroju i bólów migrenowych. Terapia znajduje także zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy i trądziku różowatego. Redukuje alergiczne i bakteryjne ogniska zapalne. Co więcej, przyspiesza procesy regeneracyjne, skraca czas rekonwalescencji i gojenia się ran. Pomaga m.in. w leczeniu ran po zabiegach chirurgicznych. Pacjenci Medical Clinic Babiarz wskazują także na doskonałe efekty terapii w leczeniu osteoporozy i chorób stawów. Hiperbaria m.in. regeneruję tkankę kostną i redukuje obrzęki. Poza tym, korzystnie wpływa na dolegliwości o charakterze wieńcowym i zmniejsza ryzyko powikłań chorób sercowo-naczyniowych. To możliwe m.in. dlatego, że przyspiesza tworzenie się włosowatych naczyń krwionośnych. Efekty terapii tlenowej docenią także osoby, chorujące na cukrzycę – hiperbaria redukuje objawy infekcji w stopie cukrzycowej. Znajduje także zastosowanie w chorobach neurologicznych, bo pobudza metabolizm komórek mózgu.

W zeszłym roku zachorowałam na poważną chorobę neurologiczną. Niestety, leczenie szpitalne nie pomogło. Pan Mariusz zasugerował terapię. Początkowo nie wierzyłam, że odniesie ona jakikolwiek skutek, mój stan cały czas się pogarszał, byłam załamana – mówi pacjentka Stella Dawid. – Już tydzień po zakończeniu terapii czułam się lepiej. Po miesiącu zapomniałam, że w ogóle byłam chora.

Terapia tlenowa ożywia i pobudza uśpione komórki, dlatego stosowana jest także przy porażeniach mózgowych i pourazowych uszkodzeniach mózgu. Zastosowań hiperbarii jest o wiele więcej.

Terapia tlenowa wykorzystywana jest także w medycynie estetycznej. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, czyli włókien odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Regeneruje nabłonek i tym samym wspomaga gojenie ran po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej – wyjaśnia Mariusz Babiarz.

O terapii czystym tlenem powinny też pomyśleć osoby, walczące z nadwagą i otyłością. Przyspiesza ona bowiem przemianę materii. Nieoczywiste zastosowania hiperbarii to wspomaganie leczenia nałogów, a także zaburzeń seksualnych. Korzyści terapii hiperbarycznej doceniają także sportowcy.

Nasycony tlenem organizm jest bardziej wydajny i gotowy do zwiększonego wysiłku fizycznego – opowiada Mariusz Babiarz. – Sesje w komorze pozwalają szybko wrócić do formy po kontuzjach, redukują zakwaszenie mięśni, zmniejszają poziom odwodnienia organizmu i poprawiają mikrokrążenie w skórze.

Hiperbaryczna komora tlenowa znana jest także w świecie show biznesu, w którym bywa nazywana „kapsułą młodości”. Sesje w komorze poprawiają kondycję skóry, m.in. zapobiegając powstawaniu zmarszczek i wygładzając już istniejące.

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej? To terapia nieinwazyjna i relaksująca. Komora hiperbaryczna o miękkiej konstrukcji to najbezpieczniejsze na świecie urządzenie do terapii tlenowej. Urządzenie, którym dysponuje Medical Clinic Babiarz, zapewnia komfortową pozycję siedzącą lub leżącą dla pacjenta. Komora jest duża i wygodna, dlatego może pomieścić dwie osoby z możliwością indywidualnego natlenienia, np. dla osoby dorosłej i dziecka. Zabieg daje poczucie odprężenia.

Sceptycznie podchodziłam do tej komory, bo próbowałam już naprawdę wielu rzeczy. Teraz z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że jestem pod bardzo dużym wrażeniem efektów terapii tlenowej – opisuje Marzenna Bogusz. – Od lat walczę z astmą. Po jednym seansie wreszcie, od niepamiętnych czasów, przespałam całą noc. Następnego dnia czułam się świetnie, pełna energii, znacznie lepiej mi się oddychało. Z pewnością będę dalej chodzić na takie sesje tlenowe.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej kliniki www.medicalclinicbabiarz.pl oraz pod nr tel.: 600-507-535 lub 600-021-337.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *