Wybierasz się nad wodę? Sprawdź tę aplikację. Może uratować życie

112 Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Latem wiele osób decyduje się na spędzanie czasu nad wodą. Wybierając się nad jezioro warto jednak pomyśleć o bezpieczeństwie. Właśnie w tym celu powstała aplikacja “Ratunek”, którą warto mieć na swoim telefonie. Dlaczego?

Aplikacja umożliwia szybką pomoc ratowników WOPR i – co ważne – precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej.

REKLAMA

– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami naszego regionu nie zna nazw poszczególnych zbiorników wodnych. W sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.

Aplikacja “Ratunek” jest bezpłatna i działa na telefonach zarówno z systemem Android, jak i iOS. W sytuacji zagrożenia pozwala na szybkie skontaktowanie się z WOPR – system automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej.

W województwie kujawsko-pomorskim zgłoszenia przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Czuwa ono przez cały rok, 24 godziny na dobę pod nr 601 100 100. W WOPR na terenie województwa pracuje 686 ratowników.

Aplikację pobrać można tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *