Wszystkie imprezy na terenie gminy Łysomice odwołane do końca października

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Przez najbliższych siedem miesięcy w gminie Łysomice nie zostanie zorganizowana żadna impreza, festyn czy piknik. Nie odbędą się nie tylko rajd rowerowy, zlot motocyklowy czy noc świętojańska. W kalendarzu imprez zabraknie przede wszystkim Gminnych Dożynek. Takie decyzje podyktowane są jednak troską o zdrowie mieszkańców.

Zasady bezpieczeństwa, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, wiążą się z wieloma ograniczeniami w życiu publicznym. Ich celem jest jednak zminimalizowanie rozprzestrzenienia się koronawirusa i zahamowanie epidemii. Jedną z najważniejszych zasad jest zakaz zgromadzeń i organizowania imprez, spotkań czy zebrań powyżej dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi oraz zakładów pracy. Ograniczenia objęły także uroczystości religijne. W mszy św. lub innym obrzędzie nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Przedstawiciele władz i samorządowcy zachęcają do uczestnictwa w mszy za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu, co jest szczególnie istotne wobec zbliżających się świąt wielkanocnych. Cały czas obowiązuje także zakaz prowadzenia działalności rozrywkowej i rekreacyjnej, związanej ze sportem. 

REKLAMA

Sytuacja jest na tyle poważna, że nie ma sensu ryzykować. Lepiej przeciwdziałać zawczasu – apeluje Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

W trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, a także zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wszystkie imprezy sołeckie oraz gminne, odbywające się na terenie gminy Łysomice, zostały odwołane.

Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji, kiedy będzie możliwość bezpiecznej organizacji gminnych imprez ogólnodostępnych, dlatego podjąłem decyzję o ich odwołaniu do końca października. Chodzi też o kwestie ekonomiczne. Na każdej naszej imprezie są dodatkowe atrakcje, np. dmuchańce dla dzieci. Umowy na takie atrakcje podpisuje się wcześniej. Bez względu na to, czy impreza odbędzie się, czy nie, warunki umowy, związane m.in. z płatnościami, obowiązują. Rozsądniej było w związku z tym podjąć decyzję o odwołaniu imprez wcześniej – tłumaczy Piotr Kowal.

Odwołane zostały m.in. zajęcia profilaktyczne z rodzicami, uczniami i nauczycielami, które miały odbywać się w szkołach w Łysomicach, Turznie, Ostaszewie i Świerczynkach. Fani jednośladów nie będą mogli wziąć udziału w rajdzie rowerowym w Zakrzewku, nie odbędzie się także koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w kościele w Gostkowie. Odwołano festyn rodzinny w Turznie i Ostaszewie oraz wszystkie imprezy z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Niepocieszeni będą także amatorzy motocykli, ponieważ zlot motocyklowy, organizowany przez Moto Gostkowo, także musiał zostać odwołany. Zakaz objął też Gminną Noc Świętojańską, tradycyjnie organizowaną na plaży w Kamionkach Małych, Pożegnanie Lata w Zakrzewku i Święto Pieczonego Ziemniaka w Papowie Toruńskim. Po raz pierwszy w historii gminy nie odbędzie się także największa impreza gminna, każdego roku przyciągająca tłumy mieszkańców.

Największą odwołaną imprezą są Dożynki Gminne, które miały odbyć się 13 września na plaży w Kamionkach Małych – informuje Piotr Kowal. – Epidemia rządzi się swoimi prawami. My musimy starać się minimalizować jej skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *