“Wspieraj Seniora”. MOPS w Chełmży pomaga starszym mieszkańcom

Box2 Chełmża
fot. Pixabay

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży uczestniczy w programie „Wspieraj Seniora”. Osoby w wieku powyżej 70 lat, a w szczególnych przypadkach także młodsze, mogą skorzystać z pomocy, w dużej mierze polegającej na dostarczaniu zakupów. Jak można uzyskać tego rodzaju pomoc?

W dobie pandemii szczególnie ważne jest, by zadbać o osoby starsze. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym roku przygotowało program, mający być odpowiedzią na trudną sytuację seniorów w obliczu groźnego koronawirusa. Program działający w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów został wydłużony na I kwartał 2021 r., z dodatkową możliwością jego przedłużenia o kolejne miesiące. Wiele będzie tu zależeć od tego, jak będzie wyglądać aktualna sytuacja epidemiczna w kraju. 

REKLAMA

Zakres pomocy w tegorocznym „Wspieraj Seniora” jest taki sam, jak w ubiegłym roku. Chodzi przede wszystkim o pomoc przy robieniu zakupów i dostarczanie ich do domu seniora. Zakupy obejmują w szczególności artykuły pierwszej potrzeby i środki higieny osobistej. Warto zaznaczyć, że wsparcie nie obejmuje pokrycia kosztów zakupów. Te nadal leżą po stronie seniora.

Program skierowany jest przede wszystkim do osób powyżej 70. roku życia, choć w szczególnych przypadkach mogą z niego skorzystać także osoby młodsze. Chodzi o to, by uniknąć wychodzenia z domu. Pomoc nie dotyczy natomiast tych osób, które korzystają z usług opiekuńczych. 

Chcąc uzyskać wsparcie, można zadzwonić na czynną przez cały tydzień od godz. 8.00 do 21.00 infolinię, uruchomioną w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Dzwonić należy pod nr tel. (22) 505 11 11. Stamtąd zgłoszenie przekazywane jest do ośrodka pomocy społecznej, który skontaktuje się z seniorem i ustali dalsze formy wsparcia. Można również samemu zadzwonić bezpośrednio tam. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży czuwa w każdy poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 7.00-15.00 oraz we wtorki w godz. 8.00-16.00, pod nr tel. (56) 675 30 18, (56) 675 24 69 lub 600 398 639. Właśnie tam seniorzy mogą dowiedzieć się więcej o kierowanej w ich stronę pomocy w ramach programu „Wspieraj Seniora”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.