Wschodząca gwiazda astronomii. Wielki sukces ósmoklasisty ze Szkoły Podstawowej w Osówce

Box2 Czernikowo
Jakub Kutnik to wszechstronnie uzdolniony i bardzo pracowity uczeń – mówią o nim zgodnie nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Osówce. Marzeniem Kuby jest polecieć w kosmos.(Fot. Łukasz Piecyk)

Jakub Kutnik, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Tony Halika w Osówce, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki i Astronomii. Spoglądanie w kosmos to jego wielka życiowa pasja. Ale ma też do tego ogromny talent.

„Wschodząca gwiazda astronomii”, „ponadprzeciętny potencjał” – mówią o nim nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Osówce. Jakub Kutnik to uczeń wszechstronny – bierze udział w konkursach przedmiotowych z różnych dziedzin. Jednak to astronomia jest jego prawdziwą życiową pasją.

REKLAMA

Obserwacjami nieba Jakub zajmuje się od najmłodszych lat. W przyszłości chciałby zostać pilotem, by być bliżej nieba. Oczywiście największym jego marzeniem jest polecieć w kosmos… Na razie pilnie studiuje zjawiska astronomiczne, wpatrując się w teleskop. Swój pierwszy dostał w prezencie z okazji pierwszej komunii świętej. Od trzech miesięcy dysponuje bardziej profesjonalnym sprzętem, który pozwala mu wnikliwiej obserwować niebo oraz robić zdjęcia ciał niebieskich.

Nietypowe zainteresowania ucznia odkryła Patrycja Bartnicka, nauczycielka fizyki w Szkole Podstawowej w Osówce.

– Na pierwszych lekcjach poruszyłam temat zajęć dodatkowych teoretycznych, wykraczających poza podstawę programową. Zainteresowanie było zerowe. Nieco przychylniej uczniowie spojrzeli na propozycję realizowania doświadczeń z zakresu fizyki. Jednak największym zaskoczeniem była reakcja uczniów na spotkania obserwacyjne nieba. Wtedy w oczach Kuby pojawił się błysk – relacjonuje Patrycja Bartnicka.

Choć astronomia jest postrzegana przez uczniów szkół podstawowych jako atrakcyjna i ciekawa, to jednak dziedzina wymagająca ogromnej wiedzy, daleko wykraczającej poza podstawowe zjawiska fizyczne, omawiane na tym etapie nauki.

Kuba to wyjątkowo zdolny i pracowity uczeń – mówi Ryszard Ałtyn, dyrektor Szkoły Podstawowej w Osówce. – Rzadko się spotyka, żeby tak młody człowiek miał tak rozległą wiedzę. Potwierdzają to wybitne osiągnięcia na kolejnych etapach konkursu kuratoryjnego – w eliminacjach szkolnych zdobył ponad 85 proc. poprawnych odpowiedzi, na etapie powiatowym – aż 98 proc.! W finale wojewódzkiego konkursu zajął trzecie miejsce. Oprócz tego, że pilnie zgłębia tajniki kosmosu, na bieżąco śledzi też wszystkie wiadomości dotyczące najnowszych osiągnięć astronomii.

Fot. Łukasz Piecyk

W ramach Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki i Astronomii uczniowie mieli do rozwiązania nie tylko test z wiedzy podręcznikowej. Musieli też wykonać samodzielne obserwacje astronomiczne.

– Zadaniem pierwszego etapu konkursu była obserwacja meteorów z roju Geminidów (rodzaj widzialnej nocą „spadającej gwiazdy”), którą – ze względu na złe warunki atmosferyczne – postanowiono zmienić. Zmieniony etap zawierał zarówno część teoretyczną, dotyczącą wiedzy ogólnej z zakresu meteorów, jak i doświadczalną – polegającą na obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca i koniunkcji planet. Etap drugi to konkurs wiedzy ogólnej oraz prezentacja swoich obserwacji. Pomimo tego, że uczestnicy konkursu to najlepsi uczniowie z całego powiatu toruńskiego, Kuba poradził sobie bez problemu – opisuje Patrycja Bartnicka.

Sukces w prestiżowym konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty pozwoli Jakubowi na wybór dowolnej szkoły średniej. Co dalej? Kuba nie ukrywa, że chciałby swoją wielką pasję kontynuować i już teraz myśli o studiach astronomicznych.

Bardzo dumni ze swojego ucznia są jego opiekunka Patrycja Bartnicka, dyrekcja oraz całe grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Osówce.

– Życzymy mu dalszych sukcesów – deklarują.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.