Wracają kursy na trasie Chełmno-Grudziądz! Dofinansują je samorządy

Box2 Powiat chełmiński
Fot. Łukasz Piecyk

– Nie możemy pozwolić, by mieszkańcy byli pozbawieni transportu – deklarowali na początku lutego chełmińscy samorządowcy. I słowa dotrzymali. Rozmowy z przedstawicielami spółki Arriva Bus Transport zakończyły się pomyślnie. Prawdopodobnie od połowy kwietnia na trasę Chełmno – Grudziądz wróci część połączeń.

W piątek 29 marca w porozumieniu z burmistrzem Chełmna Arturem Mikiewiczem i wójtem gminy Stolno Jerzym Rabeszką starosta chełmiński Zdzisław Gamański podpisał z przedsiębiorstwem Arriva umowę na realizację przejazdów.

REKLAMA

– Koszty związane z dofinansowaniem tych kursów podzieliliśmy solidarnie między trzy samorządy – mówi nam starosta. – Uzgodniliśmy, że na trasę Chełmno – Grudziądz i z powrotem wrócą 4 połączenia. O tym, w których godzinach busy będą kursować, oraz na jakich przystankach się zatrzymywać, zdecydowali w konsultacjach społecznych mieszkańcy powiatu.

Ile wyniesie finansowanie nierentownych przejazdów? Miesięcznie na samorząd przypadnie kwota 1,7 tys. zł, co daje rocznie około 20 tys. zł. Wykonawca zadania będzie musiał przedkładać staroście wyniki przejazdów. Analizowana będzie ich rentowność.

– Gdy okaże się, że z busów korzysta większa liczba osób, a firma ma większe środki z biletów, to opłacanie kursów z naszej strony będzie mniejsze – dodaje Zdzisław Gamański. – Teraz czekamy, aż firma uzyska koncesję na przejazdy. W przypadku jakichkolwiek problemów zadeklarowałem ze swojej strony pomoc. Mam jednak nadzieję, że już za kilka dni autobusy ruszą.

W lutym z rozkładu jazdy zniknęły połączenia poranne oraz popołudniowe, które umożliwiały młodzieży dojazd do szkół, a dorosłym do pracy. Teraz część ma powrócić. Jednak skala problemu publicznego transportu jest ogromna. Tę kwestię samorządy sygnalizowały już wcześniej, podczas powiatowych i gminnych konwencji. Zdaniem Zdzisława Gamańskiego ministrowie będący na tych spotkaniach do tej pory nie podjęli żadnych działań, dzięki którym zmiany byłyby możliwe. Według nieoficjalnych informacji zasady finansowania komunikacji publicznej w regionie poznamy ostatecznie w 2020 r.

Obecnie znany jest jedynie projekt ustawy, który ma zapewnić środki finansowe na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów. Propozycja zakłada rozwój przewozów i powrót zlikwidowanych wcześniej połączeń. Organizatorzy transportu publicznego będą mieli m.in. realny wpływ na planowanie i organizację kursów.

Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *