Wpływy z podatków to dla gminy szansa na rozwój

Box2 Chełmża Wiadomości
Inwestycja zrealizowana z wpływów podatkowych. Fot. nadesłane

Jesteś zameldowany tam, gdzie mieszkasz? Jeśli nie, możesz na tym tracić, nawet o tym nie wiedząc. Blisko połowa twoich podatków trafia do miejsca zameldowania. Co to dla ciebie oznacza?

W gminie Chełmża powstaje coraz więcej inwestycji. Mniejsze lub większe, mają jedną wspólną cechę – korzystają z nich mieszkańcy. Ich realizacja zasilana jest m.in. z tzw. pieniędzy meldunkowych. Gdyby nie pozyskane w ten sposób fundusze, w gminie mogłoby brakować infrastruktury, a poziom jakości usług publicznych mógłby być zdecydowanie niższy. 

REKLAMA

Meldując się tam, gdzie mieszkamy, mamy pewność, że nasze pieniądze przyczynią się do rozwoju okolicy, w której żyjemy. Remonty dróg, finansowanie placówek oświaty, budowa obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych – to wszystko gminy finansują m.in. dzięki wpływom z podatków. Jeśli nie płacisz ich tam, gdzie mieszkasz, nie zostaną wykorzystane na poprawę jakości życia w twojej okolicy. Zamiast zyskać – tracisz.

Mieszkańcy gminy Chełmża korzystają z wielu usług i obiektów użytkowych, które mogą służyć jako przykład dobrze wydanych pieniędzy publicznych. Inwestycje takie jak teren rekreacji w Szerokopasie, czy wiata i droga rowerowa przy drodze powiatowej na odcinku Grzywna – Kuczwały, to chętnie wykorzystywane elementy otoczenia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że gdyby nie wpływy z podatków meldunkowych, takich miejsc mogłoby w gminie brakować. Wydaje się to oczywiste, ale korzystając ze ścieżek rowerowych, nie myślimy o tym, skąd samorządy biorą na nie pieniądze. Jeśli płacisz podatki w miejscu zamieszkania, budujesz swoją okolicę. 

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, w 2020 r. w gminie Chełmża dochód z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma wynieść 1270,78 zł. Jest to wynik zdecydowanie poniżej średniej krajowej, która, według przewidywań, osiągnie poziom 1956,15 zł. Udział gmin we wpływach z podatku PIT wyniesie z kolei 38,16 proc. Będzie to o 0,08 punktu procentowego więcej niż w roku 2019. Planowane dochody z tytułu udziału gminy Chełmża w podatku od osób fizycznych na 2020 r. wynoszą 6 177 722,00 zł.

Wpływy uzyskane z podatków stanowią dużą część budżetów gmin. Według danych ministerstwa należny podatek dochodowy od osób fizycznych za 2018 r. w kraju wyniósł 103 471 874 642 zł. W samej gminie Chełmża było to 14 771 268,00 zł. 

Wiele inwestycji jest więc możliwych właśnie dzięki podatkom pochodzącym z meldunku. Utrzymanie usług, takich jak np. transport publiczny, kosztuje. Często nie zdajemy sobie sprawy, że chodnik przy naszym podwórku powstał dzięki temu, że płacimy podatki w miejscu zamieszkania. Tak samo jest w przypadku szkół, do których posyłamy nasze dzieci. To, czy poziom i warunki kształcenia naszych pociech będą wysokie, zależy w dużej mierze od tego, czy placówka będzie miała do dyspozycji odpowiednie środki. Korzystają więc z tego wszyscy mieszkańcy. Prężnie rozwijająca się sieć dróg i ścieżek rowerowych w gminie Chełmża usprawnia komunikację, lecz jest równie pożyteczna, co kosztowna. 

Pieniądze z podatków, które trafiają nie tam, gdzie mieszkamy, mogą powodować każdego roku nawet setki tysięcy złotych strat dla gminy. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nasze pieniądze z podatków zwrócą się nam w postaci wysokiej jakości usług publicznych czy infrastruktury użytkowej. Meldunek to krok w kierunku rozwoju i komfortu, zarówno własnego, jak i naszych bliskich. Dlatego warto pomyśleć o swoim miejscu zamieszkania i wesprzeć je, płacąc w nim podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *