Wolontariackie sprzątanie cmentarza

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

W ostatni wtorek października mieszkańcy Unisławia już tradycyjnie wzięli udział w „Akcji sprzątania nagrobków i miejsc pamięci” w Unisławiu. Z roku na rok coraz mniej jest zapomnianych pomników.

Z okazji dnia Wszystkich Świętych (1 listopad) i Zaduszek (2 listopad) w całej Polsce organizowane są inicjatywy mające na celu zachowanie pamięci o zmarłych, głównie tych zasłużonych dla regionu, których pomniki są często nadgryzione zębem czasu i wymagają kosztownej renowacji. Ogólnopolską tradycją stały się już kwesty na rzecz nekropolii, podczas których przedstawiciele świata kultury, politycy, działacze społeczni i mieszkańcy kwestują na rzecz odbudowy zabytkowych grobowców i pomników.

REKLAMA

Tymczasem w Unisławiu od lat organizowane jest zbiorowe sprzątanie cmentarza, zainicjowane przez wójta gminy Unisław Jakuba Danielewicza. W odróżnieniu od zbiórek na rzecz renowacji zabytkowych pomników, ta inicjatywa skupia się głównie na grobach osób nieznanych, czasem anonimowych, ale najczęściej przede wszystkim zapomnianych przez bliskich i krewnych. To właśnie groby osób samotnych już za życia, pozbawionych rodziny czy przyjaciół (albo takich, których bliscy i rodzina mieszkają daleko, nierzadko za granicą) są najbardziej zaniedbane, zapuszczone i wymagające troski.

29 października pod bramą cmentarną zgromadziło się wiele ochotników, pragnących uczestniczyć w masowym sprzątaniu. W tegorocznej akcji wzięli udział: wójt Jakub Danielewicz, sekretarz Marek Gesing, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu, przedstawiciele emerytów i rencistów, mieszkańcy gminy i uczniowie z Zespołu Szkół w Unisławiu.

Cieszyć może fakt, że z roku na rok jest coraz mniej opuszczonych, zaniedbanych grobów. W końcu chyba każdy z nas chciałby, by po naszej śmierci, gdy już zabraknie na świecie naszych bliskich, znalazł się ktoś, kto zadba o nasz grób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *