Wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka odznaczony został Krzyżem Zasługi

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Wydarzenie miało miejsce w trakcie obchodów 135. rocznicy powstania OSP Zelgno. Fot. nadesłane

OSP Zelgno 12 czerwca świętowało swoje 135-lecie. Na wydarzeniu obecny był także wójt Jan Surdyka, który – na wniosek Zarządu Gminnego OSP i wojewody kujawsko-pomorskiego – odznaczony został Krzyżem Zasługi za działania społeczne na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Uroczystości zorganizowano w sali sportowo-widowiskowej w Szkole Podstawowej w Zelgnie w sobotę 12 czerwca. Licznie pojawili się na nich strażacy z gminnych jednostek OSP z obszaru całego powiatu toruńskiego oraz zaproszeni goście. Udział w obchodach wzięli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, a także przedstawiciele władz mundurowych i lokalni samorządowcy. W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe dla zasłużonych strażaków oraz osób wspierających OSP. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał m.in. wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka.

REKLAMA

– O odznaczenie wójta zawnioskował zarząd gminnych OSP. Wniosek został następnie przekazany do zarządu powiatowego, a potem wojewódzkiego i już w zeszłym roku rozpatrzono go pozytywnie. To bardzo wartościowe odznaczenie – podkreśla Andrzej Michalski, komendant gminny OSP.

Krzyż Zasługi to odznaczenie państwowe, przyznawane przez prezydenta RP na wniosek właściwego wojewody za zasługi dla państwa lub obywateli, znacząco wykraczające poza zwykłe obowiązki oraz ofiarną działalność publiczną, charytatywną i niesienie pomocy. Wójt Jan Surdyka odznaczony został za zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

– Gminne OSP, dzięki działaniom wójta gminy Zławieś Wielka, bardzo się rozwinęły na przestrzeni ostatnich lat. Wsparcie samorządowe, inicjowane przez wójta, polegało m.in. na dofinansowaniach do funkcjonowania jednostek i zakupu sprzętu oraz modernizacji i budowie obiektów dla strażaków. Zdolność przeprowadzania akcji ratowniczo-gaśniczych znacznie się przez to zwiększyła – podsumowuje Andrzej Michalski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.