Wojewódzkie dożynki odbędą się w Toruniu. Co zaplanowano?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Toruń będzie gospodarzem tegorocznych wojewódzkich dożynek. Z tej okazji w mieście zapanuje wiejski klimat, m.in. za sprawą dożynkowego korowodu, który przejdzie starówką oraz kiermaszy z jedzeniem i rękodziełem. Wydarzenie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

– Obchody wojewódzkiego święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską. Chcemy, by miały szczególny charakter, podkreślający więzi miasta z wsią. Jako samorząd województwa, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki, pragniemy, by przekaz o tym, że to wieś nas żywi, zakorzenił się w świadomości społecznej – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

REKLAMA

Pierwszego dnia (28 sierpnia – sobota) zaplanowano koncerty na toruńskiej starówce i plenerowej scenie na Jordankach. Wystąpią raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel. Natomiast w Teatrze Horzycy odbędzie się gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi.

Dzień później (29 sierpnia – niedziela) odbędzie się część oficjalna. W Parku Pamięci odsłonięta zostanie instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w czasie tzw. zbrodni pomorskiej. W katedrze śś. Janów odbędzie się uroczysta msza dożynkowa, po której ulicami starówki przejdzie korowód. Pochód dotrze na Jordanki, gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne. Całość zakończy się występem zespołu Golec uOrkiestra.

W planach wydarzenia jest także piknik w Muzeum etnograficznym oraz wystawa maszyn rolniczych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *