Wojewódzki program teleopieki domowej. Rozdano kolejne bransoletki życia

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

2,1 tys. seniorów znalazło się już w systemie programu teleopieki domowej, przygotowywanego przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Docelowo na obecnym etapie program obejmie 3 tys. niesamodzielnych osób starszych. W poniedziałek odbyło się przekazanie ostatniej partii bransoletek z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej.

Przedstawiciele 18 gmin z całego regionu odebrali w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim bransoletki życia, co zakończyło etap ich dystrybucji. Wśród samorządowców znalazł się m.in. wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski.

REKLAMA

– Ten kierunek wsparcia osób w podeszłym wieku jest bardzo właściwy i oczekiwany. Chcę podziękować wszystkim naszym partnerom w tym projekcie, wszystkim samorządom i instytucjom pomocowym. Bez państwa to wszystko by się nie udało – mówił podczas dzisiejszego spotkania marszałek Piotr Całbecki.

– Cieszę się, że hasło tego projektu, „region przyjazny seniorom”, to nie są puste słowa, idą za tym konkretne, profesjonalne działania – podkreśliła przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Z pilotażu programu skorzystało 210 osób. Do partnerstwa zaproszone zostały wszystkie gminy regionu, a ostatecznie zgłosiło się ich 78. Kujawsko-Pomorskie Telecentrum, w którym dyżurują wykwalifikowani ratownicy medyczni, prowadzi Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Program skierowany jest do osób niesamodzielnych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym także do mieszkających samotnie seniorów. Pierwszeństwo udziału mają osoby o niskich dochodach, doświadczające wykluczenia społecznego, niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, a także kombatanci i osoby represjonowane. Uzupełnieniem oferty mają być pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Wartość programu to 19 mln zł, wliczając w to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.